Karabin Mauser SP66

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SP66 – niemiecki karabin wyborowy produkowany przez firmę Mauser-Werke.

Gewehr 98 (Gew98) – niemiecki karabin powtarzalny, zaprojektowany przez Paula Mausera w 1895 r. Podstawowy karabin armii niemieckiej w latach 1898 - 1935 (Armia Cesarstwa Niemieckiego / Reichswehra), zastąpiony w tej roli od 1935 r. przez karabinki Kar98k (będące jego skróconą i zmodyfikowaną wersją). Szeroko eksportowany jak i produkowany licencyjnie za granicą. Stał się podstawą do opracowania licznych modeli karabinów i karabinków użytkowanych przez wiele armii świata, zarówno w czasie I jak i II wojny światowej. Szerokie rozpowszechnienie broni opartej na systemie Mauser 98 zapoczątkowanym przez Gew98, czynią tę konstrukcję jedną z najpopularniejszych wśród karabinów powtarzalnych XX w. Opracowane na jego bazie karabiny sportowe i myśliwskie są nadal produkowane współcześnie. Karabin wyborowy (karabin strzelca wyborowego, pot. snajperka) – karabin przeznaczony dla strzelca wyborowego w celu prowadzenia ognia pojedynczego na dużą odległość, z dużą precyzją, używany do likwidowania pojedynczych, istotnych dla przeciwnika celów (głównie osób), w odległości do kilkuset metrów. Jest to wyselekcjonowany model broni standardowej lub konstrukcja oryginalna przeznaczona wyłącznie do tego celu. Posiada osprzęt umożliwiający precyzyjne prowadzenie ognia na znacznych (do około 1000 m) odległościach (celownik optyczny), także w nocy, z użyciem noktowizora. Broń powtarzalna lub samopowtarzalna, istnieją też modele strzelające ogniem ciągłym (HK G3SG1).

Historia[ | edytuj kod]

Produkcję SP66 rozpoczęto w 1976 roku. Nowy karabin jest wersją sportowego karabinu Mauser Model 66 Super Match. Projektując Mausera SP66 zakładano, że będzie on bronią snajperów policyjnych. Konstruktorzy uznali, że policyjny karabin wyborowy musi umożliwić oddanie 2-3 precyzyjnych strzałów przy możliwie najkrótszym czasie przeładowania. Dlatego Mauser SP66 posiada stały trzynabojowy magazynek, a jego zamek, choć oparty na klasycznym zamku karabinu Mauser Gewehr 98, został zmodyfikowany w celu osiągnięcia krótkiego czasu przeładowania: rączkę zamkową przesunięto do przodu oraz skrócono drogę zamka. Dzięki temu czas potrzebny do przeładowania SP66 jest o połowę krótszy niż w Gewehr 98.

Urządzenie wylotowe - zamocowane na wylocie lufy pomocnicze urządzenie, które zmieniając charakter wypływu gazów prochowych z lufy po wystrzale, wpływa na właściwości eksploatacyjne broni. Jest to urządzenie pomocnicze, dlatego najczęściej ma prostą konstrukcję i małą masę.Zamek czterotaktowy (zamek ślizgowo-obrotowy) - zamek broni powtarzalnej i jednostrzałowej, którym przy przeładowaniu należy wykonać cztery ruchy:

Karabiny Mauser SP66 trafiły do uzbrojenia policyjnych oddziałów specjalnych trzynastu krajów (w tym Niemiec). Produkcję Mausera SP66 zakończono w 1985 roku (jego następcą jest Mauser 86SR), ale wyprodukowane egzemplarze są nadal używane.

Opis[ | edytuj kod]

Mauser SP66 jest bronią powtarzalną, z zamkiem czterotaktowym. Zasilanie ze stałego magazynka trójnabojowego. Ciężka samonośna lufa zakończona urządzeniem wylotowym pełniącym funkcje tłumika płomienia, oraz osłabiacza odrzutu i podrzutu. SP66 jest wyposażony w łoże i kolbę drewniane, z integralnym chwytem pistoletowym i otworem dla kciuka. Wszystkie powierzchnie, z którymi stykają się ręce strzelca są specjalnie wykończone, zapewniając bardzo pewny chwyt. Na kolbie znajduje się baka (poduszka podpoliczkowa) o regulowanej wysokości. Kolba ma regulowaną długość (podkładkami montowanymi pomiędzy kolbą a trzewikiem kolby). W przedniej części łoża można zamocować dwójnóg (karabiny późnych serii produkcyjnych). SP66 jest wyposażony w celownik optyczny (standardowo Zeiss Diavari DA 1,5-6 × 42). W wyposażeniu znajduje się podstawa umożliwiająca montaż noktowizora.

Osłabiacz podrzutu - urządzenie wylotowe, którego zadaniem jest zmniejszenie podrzutu. Efekt ten uzyskuje się przez wytworzenie momentu siły przeciwnie skierowanego do momentu siły wywołującego podrzut. Najczęściej rolę osłabiacza podrzutu odgrywa odpowiednio zbudowany hamulec wylotowy lub tłumik płomieni. Rzadko stosowane urządzenia spełniające wyłącznie funkcję osłabiacza podrzutu mają postać krótkiej rurki nakręconej na wylot lufy.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Stanisław Kochański, Brygady antyterrorystyczne Operacje Uzbrojenie, SIGMA NOT 1992. ​ISBN 83-85001-66-2​.
  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Broń wyborowa 2, Wojskowy Przegląd Techniczny i Logistyczny 2/96. ISSN 1230-7386.
  • Reklama