Kapilavastu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ruiny zachodniej bramy w Kapilavastu

Kapilavastu, dawniej Taulihawa (lub Kapilbastu, pali Kapilavatthu, okręg Kapilvastu), około 30.000 mieszkańców – miasto w Nepalu, w okręgu Lumbini (Terai), około 250 km na zachód od Katmandu, blisko granicy z Indiami. Wieś Lumbini, 25 km na wschód od Kapilavastu jest miejscem narodzin Siddharthy Gautamy w VI w.p.n.e. i celem pielgrzymek dla buddystów z całego świata.

Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Katmandu (nep. काठमाडौं trl. Kāthmāndau) – stolica Nepalu położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu.

Uważa się iż Budda dorastał tam i mieszkał do 29. roku życia. Siddhartha spędził swą młodość w Kapilavastu jako książę, nieświadomy niedostatków i cierpienia świata poza pałacem. Poślubił Yashodharę i miał z nią syna Rahulę. W następstwie uświadomienia sobie istnienia cierpienia w postaci choroby, starości i śmierci (cztery widoki) opuścił Kapilavastu w poszukiwaniu oświecenia i odpowiedzi na pytania związane z cierpieniem, bólem i nieszczęściem.

Rahula (534 p.n.e. - ?) – to ogólnie uznawane imię syna Buddy Siddharty Gautamy. W wolnym tłumaczeniu imię to oznacza "łańcuch" albo "przykuty" i tworzy interesujący kontrast filozoficzny z terminem Budda - "przebudzony". Można je również tłumaczyć jako "przeszkoda". Siddharta Gautama nadał synowi przy narodzinach imię Rahula, rozpoznając w dziecku więź, która miała go utrzymać przy jego żonie Yashodharze i wygodach domowego życia. W Dhammapadzie przyjemności i radość jaką mężczyzna czerpie z żony i dzieci nazywa się „miękkimi kajdanami“, które wiążą jednostki z cierpieniami życia - prawdopodobne nawiązanie do syna Sidharty.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Kapilavastu uważane jest przez buddystów za święte miejsce pielgrzymek.

Warto wiedzieć że... beta

Yasodharā, Yashodharā (również: Rāhulamātā, Bhaddakaccā, Bimbādevī; ok. 560–482 p.n.e.) – księżna, córka króla Suppabuddha i Pamity, siostra Devadatty, żona Buddy Siakjamuniego.
Budda Siakjamuni (ok. 563-483 p.n.e.), właśc.Siddhartha (imię od rodziców) Gotama (przydomek) z rodu (klanu) Śakjów – mędrzec, założyciel jednej z religii powszechnych – buddyzmu.

Reklama