Kapadocja (satrapia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kapadocja (ze staroperskiego: Katpatuka) – nazwa jednej z satrapii perskiego imperium Achemenidów, administrująca terenami między górami Taurus a Eufratem. Satrapia należała do trzeciej kategorii podatkowej co obligowało ją do płacenia władcom perskim około 360 talentów rocznie. Pierwszym znanym z imienia satrapą był Ariaramnes, który sprawował ten urząd na początku panowania Dariusza Wielkiego. Jego następcy pozostają nieznani poza Gobriasem, przyrodnim bratem Kserksesa I, który sprawował tu rządy około 480 roku p.n.e. Satrapia została podzielona za czasów Artakserksesa II, na Paflagonię i Kapadocję Właściwą. W 384 roku p.n.e. satrapą w Kapadocji Właściwej został Datames II, który na krótko podporządkował sobie Paflagonię. Później jednak wziął udział w buncie i prawdopodobnie na rozkaz Wielkiego Króla został zamordowany. Mimo perskiej klęski w wojnie z Aleksandrem Macedońskim Ariaratesowi I, ówczesnemu satrapie, udało się zachować władzę do 322 roku p.n.e. kiedy to został stracony po klęsce w walkach z Perdikassem. Jednak już w 301 roku p.n.e. władzę odzyskał jego adoptowany syn Ariarates II Filopator. Jego rządy są początkiem istnienia oddzielnego państwa na terenie byłej satrapii.

Datames II (gr.: Δατάμης, Datámēs) (zm. 362 p.n.e.) – perski satrapa południowej Kapadocji w latach 384-382 p.n.e., całej Kapadocji od 382 p.n.e. do swej śmierci. Syn satrapy południowej Kapadocji Kamisaresa z Karii i Skitissy, siostry ojca Tyusa, króla Paflagonii.Paflagonia (gr.: Παφλαγονία, Paphlagonίa) – starożytna kraina w północnej części Azji Mniejszej (ob. Turcja) nad południowym brzegiem Morza Czarnego między Bitynią na zachodzie a Pontem na wschodzie. Na południu graniczyła z Frygią (późniejsza Galacja). Według Strabona, geografa greckiego, zachodnią granicą regionu była rzeka Parthenius (ob. Bartın), a wschodnią Halys (ob. Kızılırmak).


Artakserkses II Mnemon (gr. Ἀρταξέρξης) – właściwe imię to Arsakes, przyjął monarsze imię Artakserkses. Król perski z dynastii Achemenidów, syn i następca Dariusza II i królowej Parysatis. Panował w latach 404–358 p.n.e.Ariaramnes, staropers. Ariyâramna – władca perski z dynastii Achemenidów, syn Teispesa. Panował w Persydzie od około 640 p.n.e. do prawdopodobnie 595 p.n.e. Współrządził wraz z bratem, Cyrusem I, który panował w Anszanie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • https://web.archive.org/web/20141007084816/http://www.livius.org/cao-caz/cappadocia/cappadocia.html Livius.org
 • Taurus – góry w południowej Turcji, graniczą z Wyżyną Anatolijską. Ciągną się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składają się z szeregu, często równoległych, pasm górskich i płaskowyży stromo opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim.Ariarates II Filopator (gr. Ἀριαράθης, Ariaráthēs) (zm. ok. 280 p.n.e.) – władca Kapadocji od 301 p.n.e. do swej śmierci. Syn Orofernesa, brata Ariaratesa I, władcy Kapadocji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Achemenidzi (staropers. 𐎧𐏁𐏂, pers. هخامنشیان) – dynastia panująca w Persji w latach 550–330 p.n.e.
  Eufrat (stgr. Εὐφράτης Eufrates; także Firat, arab. الفرات, Nahr al-Furat, kurd. Ferat) to obok Tygrysu jedna z dwu największych rzek Mezopotamii. Nazwa "Eufrat" ma korzenie w języku akadyjskim, w którym określano ją mianem Purattu, w perskiej wersji Ufrattu, co oznaczało "dobro", a z kolei z perskiej formy pochodzi nazwa grecka Euphrates.
  Aleksander III Macedoński (stgr. Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon) zwany też Aleksandrem Wielkim (Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas) i niezwyciężonym (άνίχητος); ur. 19-20 lipca 356 p.n.e. w Pelli, zm. 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n.e. Jest powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Okres panowania Aleksandra wyznacza granicę między dwiema epokami historii starożytnej: okresem klasycznym i epoką hellenistyczną.
  Satrapia był to okręg administracyjny w starożytnym Iranie, zarządzany przez satrapę. Podział administracyjny na satrapie wprowadzili Achemenidzi.
  Dariusz I Wielki (język staroperski: Dārayawuš, per.: داریوش, heb.: דַּרְיָוֵשׁ, język starogrecki: Δαρεῖος) (ok. 550-485 p.n.e.) – władca perski („Król Królów”, szachinszach) z dynastii Achemenidów panujący od 521 do 485 p.n.e., syn Hystaspesa (Wisztaspa). Zasłynął dzięki wprowadzeniu w swym państwie sprawnej organizacji administracyjnej i politycznej oraz licznym podbojom.

  Reklama