Kansas City Chiefs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Klub sportowy infobox}} Nieznane pola: "nr KRS".

Lamar Hunt (ur. 2 sierpnia 1932 w El Dorado, Arkansas, zm. 13 grudnia 2006) - amerykański przemysłowiec i promotor sportu.Ron Jaworski, właściwie Ronald Vincent Jaworski (ur. 23 marca 1951 w Lackawanna w stanie Nowy Jork) – były amerykański futbolista rozgrywający polskiego pochodzenia, obecnie analityk. Prezes Ron Jaworski Golf Management, Inc., zarządzającej polami golfowymi w południowym New Jersey, w północno-wschodniej Pensylwanii i Zachodniej Wirginii. Właściciel udziałów drużyny Arena Football League – Philadelphia Soul. Znany także jako Jaws (co jest skrótem od jego nazwiska, ale też oznacza po angielsku szczęki), został tak nazwany przez Doug Collins przed Super Bowl 1981. Gość specjalny VII SuperFinału PLFA 15 lipca 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Kansas City Chiefs – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.

W roku 1960 Lamar Hunt powołał do życia klub Dallas Texans, który został członkiem założycielem American Football League. W roku 1963 zespół przeniósł się do Kansas City, zmieniając nazwę na obecną. Później stał się członkiem NFL w wyniku połączenia lig.

Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Chiefs jako drudzy, po New York Jets, wygrali z rywalami z NFL w meczu o Mistrzostwo Świata AFL-NFL: pokonali Minnesota Vikings podczas Super Bowl IV.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Chiefs: Ron Jaworski (1989).

Wygrali Super Bowl LIV w Miami na Hard Rock Stadium.

Historia Nazw[ | edytuj kod]

Dallas Texans (1960–1962)

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kansas City – obszar metropolitalny w centralnej części Stanów Zjednoczonych, liczący około 1,8 mln mieszkańców. Leży na granicy między stanami Missouri i Kansas i dlatego formalnie główny ośrodek obszaru składa się z dwóch miast:

Kansas City Chiefs (1963–obecnie)

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Kansas City Chiefs (ang.)
 • Kansas City Chiefs w Sports E-Cyclopedia (ang.)
 • Statystyki zespołu (pdf) (ang.)
 • American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.
  Super Bowl 54– pięćdziesiąty czwarty finał o mistrzostwo zawodowej ligi futbolu amerykańskiego NFL, rozegrany 2 lutego 2020 roku na stadionie Hard Rock Stadium w Miami Gardens na Florydzie. Jest to miejsce rozgrywania domowych spotkań drużyny Miami Dolphins. Spotkały się w nim zespoły mistrza konferencji NFC, San Francisco 49ers oraz mistrza konferencji AFC, Kansas City Chiefs.
  New York Jets - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w metropolii Nowego Jorku. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL. Jets rozgrywają swoje mecze w East Rutherford, w stanie New Jersey, na stadionie Giants Stadium, nazwanym za inną nowojorską drużyną grającą na tym obiekcie - New York Giants. W oficjalnej nomenklaturze NFL, stadion, gdy rozgrywa tam mecze drużyna Jets, nazywany jest The Meadowlands (Łąki), w nawiązaniu do barw zespołu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
  Minnesota Vikings - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Minneapolis, w stanie Minnesota. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji NFC ligi NFL.
  American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Reklama