Kansas City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kansas Cityobszar metropolitalny w centralnej części Stanów Zjednoczonych, liczący ponad 2 mln mieszkańców. Leży po obu stronach granicy stanów Missouri i Kansas i składa się z dwóch głównych miast:

Hrabstwo Platte to hrabstwo położone w USA stanie Missouri. Zostało założone w 1828 roku. Jest częścią powiatu z Kansas City.Overland Park - miasto w USA, w stanie Kansas, w obszarze metropolitalnym Kansas City. Około 165,9 tys. mieszkańców. Miasto słynie z corocznych targów autografów, na które zjeżdżają się liczne gwiazdy świata showbiznesu jak również ich fani.
 • Kansas City – miasto w stanie Kansas, w hrabstwie Wyandotte (146,9 tys. mieszkańców w 2000),
 • Kansas City – miasto w stanie Missouri, w hrabstwach Jackson, Clay, Cass i Platte (441,5 tys. mieszkańców w 2000).
 • Przedmieścia z ponad 50 tys. mieszkańców należące do obszaru metropolitalnego to: Overland Park (Kansas), Olathe (Kansas), Independence (Missouri), Lee’s Summit (Missouri), Shawnee (Kansas), Lenexa (Kansas) i Blue Springs (Missouri).

  Independence - miasto w USA, w stanie Missouri, w zespole miejskim Kansas City. Około 113,3 tys. mieszkańców. Siedziba ogólnoświatowych władz i świątyni Kościoła Społeczności Chrystusa.Blue Springs – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missouri, w hrabstwie Jackson. W 2008 roku liczyło 48 080 mieszkańców.

  Demografia[ | edytuj kod]

  W 2010 roku populacja Kansas City składała się w 59,2% z ludności rasy białej (nielatynoskiej), w 29,9% z ludności rasy czarnej lub afroamerykańskiej, 10% hiszpańskiej lub latynoskiej, 3,2% wielorasowej, 2,5% z ludności azjatyckiej i w 0,5% z ludności indiańskiej.

  Hrabstwo Wyandotte (ang. Wyandotte County) założone w 1859 roku znajduje się w północno-wschodniej części stanu Kansas. Liczba ludności hrabstwa wynosi 154 tys. (2007 r.), co czyni je czwartym co do wielkości w stanie. Siedzibą hrabstwa i najbardziej zaludnionym miastem jest Kansas City, z którym dzieli zjednoczony rząd. Hrabstwo Wyandotte jest częścią Kansas City.Olathe – miasto w USA, w stanie Kansas, w hrabstwie Johnson. Około 121 tys. mieszkańców (2009). Jest częścią obszaru metropolitalnego miasta Kansas City.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. United States Summary: 2010, Population and Housing Unit Counts, 2010 Census of Population and Housing (ang.). U.S. Department of Commerce, U.S. CENSUS BUREAU. [dostęp 2018-07-20].
  Warto wiedzieć że... beta

  Kansas City - miasto w USA, w stanie Kansas, nad rzeką Missouri, w obszarze metropolitalnym Kansas City, Około 146,9 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto stanu Kansas z siedzibą powiatu w Wyandotte. Jest częścią miasta-powiatu obejmującego również miasta Bonner Springs i Edwardsville. Miasto jest położone na Kaw Point, który jest skrzyżowaniem rzeki Missouri z rzeką Kansas. Kansas City (Kansas) powstało w 1868 roku.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Hrabstwo Cass (ang. Cass County) – hrabstwo w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 702,67 mil (1 820 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 99 478 mieszkańców. Hrabstwo powstało w 1835 roku jako hrabstwo Van Buren (ang. Van Buren County). W 1848 roku zmieniono jego nazwę na cześć Lewisa Cassa - senatora stanu Michigan, 22. sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych oraz kandydata na prezydenta.
  Obszar metropolitalny − spójny funkcjonalnie wielkomiejski układ wielu jednostek osadniczych oraz terenów o wysokim stopniu zurbanizowania, którego główną cechą jest występowanie funkcji metropolitalnych, a także powiązań funkcjonalnych i ekonomicznych. Obszar metropolitalny obejmuje strefę o znacznym bezpośrednim zasięgu stałego oddziaływania oraz tereny potencjalnych możliwości rozwojowych.
  Hrabstwo Clay (ang. Clay County) – hrabstwo w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 408,86 mil (1 059 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 221 939 mieszkańców. Hrabstwo powstało 2 stycznia 1822 roku i nosi imię Henryego Claya - członka Izby Reprezentantów ze stanu Kentucky, a później także senatora i sekretarza stanu.

  Reklama