Kanibalizacja (technika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kanibalizacja – w technice proces polegający na pozyskiwaniu części zamiennych z uszkodzonych lub nieużytkowanych maszyn, stosowany w celu naprawy nieprodukowanych już urządzeń lub utylizacji rozbitych samochodów lub samolotów (np. w czasie wojny).

Okręty podwodne typu 207 - wariant okrętów podwodnych typu 205, zbudowanych w RFN dla marynarki Norwegii, gdzie zostały oznaczone jako typ Kobben. Zbudowano 15 jednostek, które służyły w marynarce norweskiej w latach 1964-2003. Trzy z nich używane były w latach 1989-2004 przez Danię jako typ Tumleren, a cztery wycofane z użytku we flocie norweskiej od 2002 służą w Marynarce Wojennej.

Kanibalizacja bywa także stosowana w okrętownictwie. Jako przykład można tutaj podać okręty podwodne typu Kobben, z których Polska Marynarka Wojenna nabyła cztery okręty jako jednostki bojowe, a piątą jako magazyn części. Podobnie postąpiła Marynarka Wojenna Singapuru, która zakupiła szwedzkie okręty podwodne typu A-11B, z czego 4 zostały nabyte jako jednostki bojowe, a piąta („Sjöbjornen”) w celu kanibalizacji.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maciej S. Sobański, Marynarka Wojenna Singapuru, Okręty Wojenne, Vol. XIV, Nr 63 (1/2004), s. 76, przypis trzeci
Reklama