Kangiqsualujjuaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kangiqsualujjuaq (Kangirsualujjuaq, Fort Severight, Fort George River, Port du Nouveau-Québec) – inuicka osada ulokowana po wschodniej stronie zatoki Ungawa nad rzeką George w Nunavik w Quebecu (Kanada).

Białucha, wal biały (Delphinapterus leucas) – gatunek walenia z rodziny narwalowatych. Białucha ma cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny (patrz: albinizm). Białucha ma bardzo wydatny melon (warstwa podskórnego tłuszczu na czole), który pełni ważną rolę w echolokacji. Przypuszcza się, że białuchy mają jeszcze lepsze zdolności echolokacyjne niż delfinowate.Renifer (ren, Rangifer tarandus) – ssak z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i Ameryce Północnej. Dla podgatunków północnoamerykańskich stosuje się nazwę karibu.

Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa osady w oznacza "bardzo dużą rzekę". Lokalna gospodarka bazuje m.in. na polowaniach na renifery i foki, połowach na walenie Białucha i golce zwyczajne oraz wytwarzaniu sztuki inuickiej. Kangiqsualujjuaq jest też głównym punktem końcowym spływów kajakowych rzeką George.

Nord-du-Québec – największy region administracyjny w Quebecu w Kanadzie, obejmuje około 55% jego obszaru. W regionie żyje jednak tylko 0,5% ludności prowincji Quebec. 59,5% mieszkańców stanowią autochtoni – Indianie i Inuici. Reszta to ludność przybyła tu po XVIII wieku, głównie francuskojęzyczna. Całość terytorium jest na tyle duża iż mogłaby w sobie pomieścić Francję i Belgię. Region do 1987 znany był jako Nowy Quebec (fr. Nouveau-Québec).Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.

Geografia[ | edytuj kod]

Wioska położona jest na wzniesieniu, u ujścia rzeki George. Jest otoczona górami, przy czym na obu końcach osady dostępne są dwie drogi między górami. Wśród formacji skalnych i kamiennych znaków drogowych Inukshuk, występują skarłowaciałe drzewa, runo leśne a w niższych partiach osady dywany mchów i porostów.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.
Panorama Kangiqsualujjuaq


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kativik – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Nord-du-Québec prowincji Quebec, w Kanadzie. Jego ludność to w większości Inuici. Kativik jest jedną z trzech części składowych regionu Nord-du-Québec.
Fokowate, foki (Phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca 19 gatunków.
George (fr. Rivière George) – rzeka we wschodniej Kanadzie, na północy prowincji Quebec. Nazwa została nadana na cześć króla brytyjskiego, Jerzego III Hanowerskiego (fr. George III du Royaume-Uni). W języku inuktitut rzeka nazywa się Kangirsualujjuap Kuunga ("rzeka wielkiej zatoki"), w języku naskapi Mushuau Shipu ("rzeka bez drzew"), a w języku montagnais Metsheshu Shipu ("rzeka orła").
Inuksuk (w języku Inuitów – pełnić obowiązki człowieka, w liczbie mnogiej Inuksuit) – rodzaj znaku lub rzeźby tworzonej przez Inuitów poprzez układanie kamieni w taki sposób, by ich stos przypominał stojącego człowieka. Inuksuk ma znaczenie praktyczne – służy jako drogowskaz, punkt orientacyjny, wskazanie wygodnego miejsca obozowania, terenu łowieckiego itp. oraz znak “tu byłem”. Poza tym inuksuit mają także znaczenie duchowe i wpisane są w inuicką mitologię.

Reklama