• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kandyd z Agaunum

  Przeczytaj także...
  Legion albo legia (łac. legio) – podstawowa i największa jednostka taktyczna armii rzymskiej złożona przede wszystkim z ciężkozbrojnej piechoty. Odpowiednik współczesnej dywizji. W pierwszych trzech wiekach imperium armia rzymska liczyła od 25 do 34 legionów. W wyprawach legionów uczestniczyli również kamieniarze, cieśle, inżynierowie i inni rzemieślnicy.Górny Egipt (egip. Ta Shemau) – kraina starożytnego Egiptu nazwana tak dla odróżnienia od leżącej na północ od niej krainy Dolnego Egiptu. Za panowania faraonów zwana była "ziemią jęczmienia".
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Kandyd z Agaunum, również Kandyd z Teb (zm. ok. 286 w Agaunum) – rzymski żołnierz legendarnej Legii Tebańskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Według Albana Butlera, Kandyd był starszym oficerem i strategiem (łac. senator militum) w grupie chrześcijańskich żołnierzy rekrutowanych przez samego Maksymiana w Górnym Egipcie. Był jednym z przywódców Legionu Tebańskiego, obok św. Maurycego, który był w opozycji do cesarza, zauważając, że "jesteśmy żołnierzami, ale również pracownikami prawdziwego Boga. Nie możemy wyrzec się Tego, który jest naszym Stwórcą i Panem, a także Ciebie, nawet jeśli odrzucasz Go".

  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  Maksymian, nie widząc nadziei na przezwyciężenie ich stałości, zarządził, że cała Legia zostanie ukarana śmiercią. Inne źródła mówią o zdziesiątkowaniu Legii, co jest bardziej prawdopodobne na podstawie losów innych żołnierzy. Śmierć poniosło wielu żołnierzu w ilości ok. 6 tysięcy (6600). Śmierć ponieśli również centurion św. Maurycy i św. Eksuperiusz, oficer sztandarowy.

  Bóg Ojciec, Pan Bóg (łac. Deus Pater) – jedna z Trzech Osób Boskich czczonych przez większość wyznań chrześcijańskich.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  To wszystko nastąpiło w Europie, gdzie przeniesiono Legię do walki z barbarzyńcami, w pobliżu Agaunum (dzisiejsze Saint-Maurice (Szwajcaria)) 22 września ok. 286 roku lub na przełomie III i IV wieku.

  Kandyda i jego towarzyszy upamiętniono w Martyrologium Rzymskim właśnie pod tym dniem.

  Relikwie św. Kandyda i jego towarzyszy zostały odnalezione przez pierwszego biskupa Octodorum (dzisiejszego Martigny w kantonie Valais) św. Teodora ok. 350 roku. Do VI wieku były przechowywane w relikwiarzu w bazylice którą ufundował biskup ku czci świętych. Około 515 roku relikwie przeniesiono do klasztoru wybudowanego w tym miejscu opactwa w dzisiejszym Saint-Maurice.

  Decymacja (łac. dziesiątkowanie) – kara stosowana w armiach starożytnych oraz w niektórych wojskach nowożytnych państw autorytarnych polegająca na zabiciu (ścięciu lub rozstrzelaniu) co dziesiątego żołnierza ukaranego oddziału.Diecezja Sion – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Szwajcarii. Jak wszystkie diecezje w tym kraju, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Diecezja powstała w IV wieku. Aż do roku 1628 stanowiła odrębne państwo w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w którym biskup posiadał jednocześnie świecką władzę książęcą (państwo to potocznie nazywane było często Valais, do dziś nazwę tę nosi kanton ze stolicą w Sion). Biskupem seniorem diecezji (arcybiskupem ad personam) jest kard. Henri Schwery, jeden z trzech żyjących szwajcarskich kardynałów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • męczennicy wczesnochrześcijańscy
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Historycznie istniał rzymski legion Legio I Maksymiana utworzony w roku 296 lub 297 prawdopodobnie przez Dioklecjana.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Roman Theban Legion (ang.). [dostęp 2011-02-06].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • St. Candidus (ang.). www.ichrusa.com. [dostęp 2013-08-04].
 • Candidus (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-08-04].
 • Święty Maurycy, łac. Mauritius (zm. ok. 286 lub na przełomie III i IV wieku w Agaunum, dzisiejsze Saint-Maurice) − dowódca oddziału legendarnej Legii Tebańskiej (primicerius), męczennik chrześcijański, Kościoła katolickiego, prawosławnego i koptyjskiego, wspominany również przez ewangelików. Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Warto wiedzieć że... beta

  Legia Tebańska lub Legion Tebański – legendarny pierwszy chrześcijański legion rzymskiej armii, utworzony pierwotnie w Tebaidzie w Górnym Egipcie w III wieku, stamtąd przeniesiony do Europy w celu walki z barbarzyńcami. Rekrutację do legionu miał przeprowadzać sam cesarz Maksymian.
  Maksymian, Marcus Aurelius Valerius Maximianus, Maximianus Herculius, (ur. ok. 250 w Sirmium w Panonii, zm. 310) – cesarz rzymski.
  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Martigny – miasto i gmina w południowo-zachodniej Szwajcarii, w kantonie Valais, w dystrykcie Martigny, położone przy ujściu rzeki Dranse do Rodanu, ok. 10 km od granicy francusko-szwajcarskiej. W 2010 roku gmina liczyła 16 143 mieszkańców. Przeważająca część mieszkańców (85,1%) jest francuskojęzyczna.
  Relikwiarz [łac.] – naczynie kultu religijnego w kształcie krzyża, monstrancji, puszki lub skrzynki do przechowywania doczesnych szczątków – relikwii. Wykonany zazwyczaj z metalu szlachetnego lub kości słoniowej, często zdobiony drogimi kamieniami lub malowidłami.
  Barbarzyńca (gr. βαρβάρους/bárbaros, łac. barbarus - cudzoziemiec) – człowiek dziki, pierwotny, niecywilizowany, okrutny, o prymitywnych odruchach, nieznający kultury europejskiej. W starożytnej Grecji każdy cudzoziemiec, w Rzymie ten, kto nie był Rzymianinem lub Grekiem. Homer podkreślał obcość Karów (sojuszników Trojan) nazywając ich βάρβαροφονοι/Barbarophonoi, czyli mówiących "bar-bar", a więc wydających bezsensowne, niezrozumiałe dźwięki.
  Agaunum (łac. Acaunum) - starożytna kolonia rzymska nad Rodanem w pobliżu Jeziora Genewskiego, do połowy IV wieku Larnada, dzisiejsze miasto w Szwajcarii Saint-Maurice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.669 sek.