• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kanarek Tweety

  Przeczytaj także...
  Sylwester i Tweety na tropie (ang. The Sylvester & Tweety Mysteries) – serial animowany produkcji amerykańskiej. Główni bohaterowie: Babcia, Kot Sylwester i Kanarek Tweety – są to postacie znane z kreskówek z serii Zwariowane Melodie.Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.
  Jolanta Wilk (ur. 11 września 1961 r. w Tarnowskich Górach) – polska aktorka, głównie zajmująca się dubbingiem i kabaretem.
  Postać Tweety’ego widoczna na karoserii samochodu

  Tweety (ang. Tweety Bird lub Tweetie Pie, w polskim czasopiśmie „Królik Bugs” otrzymał imię Ptasiek Ćwirek) – mały, słodki i żółty kanarek, który pojawił się po raz pierwszy w kreskówce Opowieść o dwóch kotach (A Tale of Two Kitties, 1942) z serii Zwariowane melodie.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka.

  Za każdym razem, gdy spotyka kota, powtarza: „Zdawało mi się, ze widziałem kotecka. Dobze mi się zdawało. Widziałem kotecka” (ang. I tawt I taw a putty tat. I did! I did! I did taw a putty tat), co stanowi jego znak rozpoznawczy. Tweety i kot Sylwester, który pojawił się po raz pierwszy w kreskówce Życie lekkie jak piórko (Life with Feathers, 1945), po raz pierwszy wystąpili wspólnie w kreskówce Łakomy kąsek (Tweetie Pie, 1947). Tweety pojawił się w 48 kreskówkach z serii Zwariowane melodie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W wersji polskiej głosu Tweety'ego użyczały:

 • Jolanta Wilk (w jednym odcinku Przygód Animków)
 • Mirosława Nyckowska (1992)
 • Lucyna Malec (oficjalny głos, od 1993)
 • Małgorzata Puzio (Bajka o dwóch kotkach (1997), Widziałem kotecka (1997), Looney Tunes znowu w akcji (2003), Ostatni głodomór (2005))
 • Pozostałe informacje[ | edytuj kod]

 • Tweety pojawił się gościnnie w filmie Kto wrobił królika Rogera? (1988), bawiąc się palcami detektywa Eddiego Vallianta, którego rolę zagrał Bob Hoskins; pojawił się także w filmie Kosmiczny mecz (1996)
 • Kanarek Tweety został też głównym bohaterem serialu animowanego Sylwester i Tweety na tropie w latach 1995–2000, a w 2000 roku bohaterem filmu Tweety: Wielka podróż
 • Kto wrobił królika Rogera? (ang. Who Framed Roger Rabbit) – amerykańska komedia kryminalna z 1988 roku, oparta na powieści Gary’ego Wolfa Who Censored Roger Rabbit. Film jest nadawany w wersji lektorskiej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kot Sylwester – postać fikcyjna, antropomorficzny kot, bohater ponad 90 odcinków Zwariowanych melodii, kreskówek tworzonych w latach 1945–1966. Tematyką większości odcinków z jego udziałem były gonitwy za ptaszkiem Tweetym lub Speedy Gonzalesem. Imię "Sylwester" (ang. Sylvester) pochodzi od łacińskiej nazwy gatunkowej żbika (silvestris, łac. las). Sylwester zadebiutował w kreskówce Friza Frelenga Życie lekkie jak piórko (1945). W innym filmie Frelenga, Łakomy kąsek (1946), po raz pierwszy wystąpił razem z Tweetym, zaś w wyreżyserowanym przez Chucka Jonesa Przestraszyć kota (1948) z Prosiakiem Porkym.
  Kosmiczny mecz – film przygodowy łączący technikę animacji komputerowej z grą prawdziwych aktorów. W filmie występują postacie z sagi Looney Tunes (m.in. Królik Bugs) oraz koszykarz Michael Jordan.
  Mirosława Nyckowska (ur. 14 kwietnia 1954 roku) – polska aktorka teatralna i dubbingowa, rzadko występująca w filmie. W roku 1977 ukończyła PWST w Warszawie.
  Przygody Animków – bardziej znane jako Animki (ang. Tiny Toon Adventures lub Steven Spielberg Presents Tiny Toon Adventures) – amerykański serial animowany, zrealizowany przy współpracy z Warner Bros. Inc. Bohaterami serialu są królik Kinio i jego najlepsza przyjaciółka Kinia. W tym serialu czasami pojawiają się bohaterowie serii filmów Zwariowane Melodie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Robert William Hoskins Jr (ur. 26 października 1942 w Bury St. Edmunds, Suffolk) – angielski aktor i reżyser, grający przeważnie w filmach hollywoodzkich. Wystąpił m.in. w pierwszym filmie fabularno-animowanym Kto wrobił królika Rogera? (1988).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.797 sek.