Kamienica Karola Mintera w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamienica Karola Mintera – zabytkowa kamienica znajdująca się na warszawskiej Pradze-Północ przy ul. Sierakowskiego 4 róg ul. Okrzei.

Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą Północ w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Historia[ | edytuj kod]

Kamienica Karola Mintera, elewacja tylna (2012)

Historię budynku odkrył i opisał varsavianista Janusz Sujecki, na podstawie drzeworytu Józefa Holewińskiego opublikowanego w 1869 roku w czasopiśmie „Kłosy”. Został on wykonany na podstawie obrazu Juliusza Kossaka, przedstawiającego koński targ, w którego tle widać kamienicę Mintera.

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV – liceum ogólnokształcące na warszawskiej Pradze-Północ.Ulica Józefa Sierakowskiego w Warszawie – ulica na warszawskiej Pradze-Północ biegnąca od ul. Jana Zamoyskiego do alei Solidarności. Jej patronem jest Józef Sierakowski.

W latach 1885–1905 w wynajmowanej części budynku mieściło się VII Rządowe Gimnazjum Męskie, które następnie przeniosło się do nowo wybudowanego gmachu na rogu obecnych ulic Jagiellońskiej i alei „Solidarności”, gdzie funkcjonuje obecnie jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. W latach 1891–1897 jednym z uczniów VII Gimnazjum był Janusz Korczak, co upamiętnia głaz z inskrypcją odsłonięty w 1985 na terenie obecnej siedziby szkoły (od strony al. „Solidarności”).

Kłosy (pełny tytuł Kłosy: czasopismo ilustrowane tygodniowe poświęcone literaturze, nauce i sztuce) – polski tygodnik ilustrowany, wydawany w Warszawie w okresie 1865–1890.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Nad oknem znajdującym się na pierwszym piętrze rogu kamienicy, do dziś zachował się oryginalny dzwonek, pochodzący z czasów gdy w budynku mieściła się szkoła. Przed 1897 rokiem część budynku znajdująca się od strony ulicy Okrzei została powiększona.

W 1910 roku budynek sprzedano Warszawskiemu Towarzystwu Fabryk Wyrobów Metalowych i Emaliowanych „Wulkan”. W 1924 Urząd Miasta odkupił część nieruchomości, a od 1942 był jedynym właścicielem całej kamienicy.

Aleja „Solidarności” – jedna z głównych arterii w Warszawie, w przybliżeniu jest tożsama z Trasą W-Z. Wiedzie od ulicy Radzymińskiej na Pradze, będąc jej przedłużeniem, do zbiegu ulicy Wolskiej z Młynarską na Woli.Ulica Jagiellońska – ulica znajdująca się w Warszawie na Pradze Północ. Ulica jest częściowo dwujezdniowa, nie ma ścieżki rowerowej.

Po 1945 w budynku mieściły się mieszkania komunalne, a w połowie lat 90. miasto przekazało go wraz z terenem Portu Praskiego spółce Elektrim w zamian za sfinansowanie przez nią budowy mostu Świętokrzyskiego.

Zachowała się oryginalna elewacja budynku, która nie została skuta w okresie PRL. W 2011 kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Od 2006 właścicielem budynku jest spółka Port Praski. W kamienicy, połączonej z dobudowanym na jej tyłach sześciopiętrowym budynkiem, ma powstać czterogwiazdkowy hotel. Prace rozpoczęły się w 2019.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit), znany też jako: Stary Doktor lub Pan Doktor (czasami pisane razem) (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. prawdopodobnie 5 sierpnia 1942 w Treblince) – polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny.Juliusz Kossak, herbu Kos (ur. 29 października 1824 w Nowym Wiśniczu, zm. 3 lutego 1899 w Krakowie) – polski malarz, rysownik i ilustrator. Specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym, ulubionym tematem jego obrazów były konie. Malował małoformatowe dzieła głównie techniką akwarelową. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Krakowie Muzeum Narodowego. Ojciec Wojciecha Kossaka.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ewa Kozdrowicz, Bartłomiej Domagała: Warszawskie miejsca Janusza Korczaka. Warszawa: Fundacja Pedagogium, 2008, s. 47–48. ISBN 978-83-926229-9-4.
  2. Tomasz Urzykowski: Zabytek wydmuszka. Z kamienicy, w której uczył się Korczak, zostały dwie ściany. W: Gazeta Stołeczna [on-line]. warszawa.wyborcza.pl, 12 września 2019. [dostęp 2019-09-22].
  3. Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31 marca 2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). W: Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 16. [dostęp 2019-09-22].
  4. Michał Wojtczuk. Hotel w korczkowskiej kamienicy. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 16–17 lipca 2016. 
  5. Tomasz Urzykowski: Remont zabytku zaczęli od jego rozbiórki. To tu uczył się Janusz Korczak. warszawa.wyborcza.pl, 5 sierpnia 2019. [dostęp 2019-08-11].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Michał Pilich. Kamienica Mintera. „Nowa Gazeta Praska”, 10.05.2006 (pol.). 
  • Sierakowskiego 4 – Kamienica Mintera (pol.). twoja-praga.pl. [dostęp 2011-12-30].
  • Ulica Stefana Okrzei – ulica na warszawskiej Pradze Północ biegnąca od Wybrzeża Szczecińskiego do ul. Targowej. Jej przedłużeniem w kierunku wschodnim jest ulica Ząbkowska.
    Reklama