Kamera telewizyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współczesna kamera wykorzystywana m.in. podczas dużych spotkań typu mecze sportowe czy koncerty
Operator kamery w czasie pracy

Kamera telewizyjna – urządzenie służące do zapisu wideo informacji o jakości emisyjnej zarówno w realizacjach reporterskich jak i studyjnych. Klasyczne studyjne kamery telewizyjne przesyłają materiał w postaci zakodowanego sygnału elektrycznego do rejestratorów, gdzie jest on dopiero zapisywany. Kamery reporterskie, wyposażone we własne, wbudowane rejestratory, to kamkordery.

Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.Kamera wideo - urządzenie elektroniczne, służące do nagrywania (rejestrowania) obrazu na taśmie wideo (analogowy nośnik danych, np. VHS, w przeciwieństwie do kamer cyfrowych, zapisujących cyfrowe dane) poprzez zamianę sygnałów optycznych na sygnały elektryczne.

Najbardziej rozpowszechnionym formatem zapisu wideo informacji w analogowych kamerach telewizyjnych jest Betacam i jego ulepszona wersja BETACAM SP. Dziś kamery te są wypierane przez rejestratory cyfrowe: BETACAM SX oraz DIGITAL BETACAM. Absolutną nowością są kamery 3D wprowadzone w 2010 przez firmy Panasonic i SONY.

Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.Stereoskopia – technika obrazowania, oddająca wrażenie normalnego widzenia przestrzennego, tzn. reprezentującego nie tylko kształt i kolor obiektów, ale także ich wzajemne zależności przestrzenne, odległość od obserwatora i głębię sceny.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszą stosowaną w praktyce kamerę telewizyjną (ikonoskop) skonstruował w 1930 Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Władimir Kosma Zworykin. Była to kamera z jedną lampą analizującą, rejestrująca obraz monochromatyczny (jednokolorowy).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Prompter
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Museum of the Broadcast Television Camera (ang.) – internetowe muzeum kamer i sprzętu telewizyjnego.
 • Przegląd Radjotechniczny z 1 września 1936 – numer Przeglądu Radjotechnicznego opisujący m.in. wynalazek Zworykina.
 • Władimir Kosma Zworykin (ros. Владимир Козьмич Зворыкин, ur. 30 lipca 1889 w Murom - zm. 29 lipca 1982 w Princeton (New Jersey)) amerykański radiotechnik i elektronik rosyjskiego pochodzenia.Betacam – rodzina produktów wideo opartych na taśmie 1/2 calowej, produkowanych przez firmę Sony od roku 1982. W języku osób związanych z techniką wideo "Beta" może oznaczać magnetowid, kamkorder albo taśmę.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prompter (także teleprompter, autocue) – urządzenie służące do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który jest czytany przez osobę stojącą przed kamerą.
  Lampa analizująca - lampa elektronowa zamieniająca obraz optyczny na odpowiadający mu sygnał elektryczny. Lampa ta analizuje (rozkłada) przesyłany obraz na poszczególne punkty. Stanowi istotny element kamery telewizyjnej. Do najbardziej znanych typów lamp analizujących należą: dysektor, ikonoskop, superikonoskop, ortikon, superortikon, widikon.

  Reklama