Kamera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • kamera cyfrowa – aparat rejestrujący obraz w pamięci cyfrowej
 • kamera filmowa – aparat rejestrujący obraz na taśmie filmowej
 • kamera wideo – aparat rejestrujący obraz na taśmie magnetycznej
 • kamera telewizyjna
 • kamkorder
 • kamera przemysłowa – aparat rejestrujący obraz na potrzeby monitoringu
 • kamera internetowa – kamera podłączona bezpośrednio do komputera, zazwyczaj przez USB
 • Kamera całego nieba
 • Zespół Realizatorów Filmowych „Kamera” - była polska państwowa wytwórnia filmowa
 • a także:

  Monitoring – oznacza regularne jakościowe i ilościowe pomiary lub obserwacje zjawiska czy obecności np. substancji, przeprowadzane przez z góry określony czas.Kamera telewizyjna − służy do zapisu wideo informacji o jakości emisyjnej zarówno w realizacjach reporterskich jak i studyjnych. Klasyczne studyjne kamery telewizyjne przesyłają materiał w postaci zakodowanego sygnału elektrycznego do rejestratorów, gdzie jest on dopiero zapisywany. Kamery reporterskie, wyposażone we własne, wbudowane rejestratory, to kamkordery.
 • kamera – urząd zarządzający dobrami królewskimi, skarbem lub pobieraniem ceł
 • Kamera – szczyt w Beskidzie Wyspowym
 • Kamera (czasopismo)
 • Kamera Apostolska
 • Kamera Bakera-Nunna
 • kamera gamma
 • kamera otworkowa
 • kamera pogłosowa
 • kamera scyntylacyjna
 • Gammakamera, inaczej kamera scyntylacyjna – w scyntygrafii to urządzenie diagnostyczne do badań narządów, w których nagromadzony jest radioizotop. Wyposażony jest on w detektor o dużym polu widzenia. W detektorze znajduje się kryształ scyntylacyjny, który pod wpływem promieniowania jonizującego (najczęściej gamma) emituje błyski świetlne (scyntylacje).Kamera pogłosowa – urządzenie elektroniczne służące wytwarzaniu sztucznego echa. Nazwa ta jest więc nieco myląca, gdyż wytwarzany efekt nie jest symulacją pogłosu. Pierwsze konstrukcje kamer pogłosowych składały się z zapętlonej taśmy magnetycznej, głowic kasującej, zapisującej oraz kilku odczytujących oraz mechanizmu napędowego. Sygnał zapisywany był na taśmie przez głowicę zapisującą, następnie odtwarzany przez zestaw głowic odczytujących, o regulowanych odstępach, a na koniec kasowany przez głowicę kasującą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kamera przemysłowa – kamera stosowana w systemach monitoringu (np. CCTV), w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach wymagających ochrony, np. bankach, sklepach, stacjach benzynowych itp. Zainstalowanie kamer monitorujących stwarza większe prawdopodobieństwo schwytania włamywacza lub napastnika poprzez uwiecznienie jego wizerunku.
  Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.
  Kamera Apostolska (Kamera Papieska) – jedna z najstarszych dykasterii w Kurii Rzymskiej. Powołana w XI wieku do zarządzania dobrami materialnymi Stolicy Apostolskiej. Obecnie do jej zadań należy administracja dobrami i prawami doczesnymi Stolicy Apostolskiej zwłaszcza w okresie sede vacante. Pracami kamery kieruje kardynał kamerling, a zastępuje go wicekamerling (który dawniej w Państwie Kościelnym pełnił funkcję gubernatora Rzymu). W kamerze działa również siedmioosobowe Kolegium Prałatów Duchownych Kamery Apostolskiej na czele z dziekanem.
  Kamera wideo - urządzenie elektroniczne, służące do nagrywania (rejestrowania) obrazu na taśmie wideo (analogowy nośnik danych, np. VHS, w przeciwieństwie do kamer cyfrowych, zapisujących cyfrowe dane) poprzez zamianę sygnałów optycznych na sygnały elektryczne.
  Kamera internetowa (ang. webcam) – kamera cyfrowa, podłączana bezpośrednio do komputera, zazwyczaj za pomocą złącza USB. Kamera może transmitować obrazy statyczne (co pewien czas, zwany czasem odświeżania, przesyła pojedynczy obraz) lub transmisja może odbywać się w sposób ciągły (tzw. streaming cams). Najprostsze modele oparte są na tańszej matrycy CMOS, o niewielkich rozmiarach, rozdzielczości 640x480 pikseli i przydadzą się użytkownikom mało wymagającym i mającym niezbyt wydajne łącze internetowe. Przeważnie spełniają swoje zadania, ale jakość obrazu, wykonanie i szybkość działania pozostawiają wiele do życzenia. W słabszym oświetleniu pracuje wyraźnie gorzej. Coraz częściej spotyka się modele pracujące z prędkością 30 klatek/s, w rozdzielczości 800x600 pikseli.
  Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.
  Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.

  Reklama