Kamehameha V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamehameha V (ur. 11 grudnia 1830, zm. 11 grudnia 1872) – piąty król Królestwa Hawajów (18631872).

Królestwo Hawajów to państwo istniejące na Hawajach w latach 1810-1893. Zamieszkiwane głównie przez Hawajczyków i Amerykanów. W czasach tych w kulturze europejskiej wyspy hawajskie funkcjonowały pod dwiema nazwami: Wyspy Sandwich (nazwa nadana archipelagowi w 1778 roku przez jego odkrywcę Jamesa Cooka) i Hawaje (nazwa lokalna, od największej wyspy, Hawaiʻi).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Urodzony jako Lot Kapuāiwa, odziedziczył tron po swym młodszym bracie (Kamehameha IV), który zmarł 30 listopada 1863. Sam zmarł w dniu swoich 42. urodzin, 11 grudnia 1872, a tron przejął po nim William Charles Lunalilo, który przyjął imię Lunalilo I.

Fundator i pierwszy Wielki Mistrz Orderu Kamehamehy I, odznaczony Krzyżami Wielkimi włoskiego Orderu śś. Maurycego i Łazarza, austriackiego Orderu Franciszka Józefa, meksykańskiego Orderu NMP z Guadalupe.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Christopher Buyers: The Kamehameha Dynasty genealogy (ang.). royalark.net. [dostęp 2017-11-08].
 • Rulers.org
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lunalilo I (ur. 31 stycznia 1835 - zm. 3 lutego 1874) - szósty władca Królestwa Hawajów, panował w latach 1873-1874, najkrócej w historii kraju.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zakon (lub order) świętych Maurycego i Łazarza – pot. maurycjanie – (wł. Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro) – obecnie zakon rycerski i order domowy dynastii sabaudzkiej, do 1946 odznaczenie państwowe Zjednoczonego Królestwa Włoch.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama