• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalundborg  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Symbioza przemysłowa[ | edytuj kod]

  Początki symbiozy datują się na 1961, gdy w celu zachowania ograniczonych zasobów wód podziemnych przystąpiono do realizacji projektu wykorzystania wody jeziora Tisso dla nowo budowanej rafinerii ropy naftowej. Miasto wzięło odpowiedzialność za budowę rurociągu sfinansowanego przez rafinerię. Partnerstwo to zapoczątkowało dalsze formy współpracy, do której przystępowały kolejne podmioty. W końcu lat 1980. kooperujące organizacje zdały sobie sprawę, że tworzą sieć powiązań, która jest prawdopodobnie najlepszym przykładem symbiozy przemysłowej. Obejmuje ona racjonalną gospodarkę zasobami naturalnymi i finansowymi, redukcję zużycia w trakcie produkcji materiałów, energii, ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów, podnoszenie wydajności, kontrolę jakości, poprawę stanu zdrowia lokalnej społeczności, poprawę wizerunku miasta, jak również zwiększanie przychodów poprzez sprzedaż produktów ubocznych oraz odpadów.

  Absalon (ur. 1128, zm. 21 marca 1201) – duński polityk średniowieczny, biskup Roskilde (1158-1191), arcybiskup Lund (od 1178). Za panowania Kanuta VI Absalon w praktyce rządził Danią (Kanut został koronowany w wieku siedmiu lat). Założyciel Akademii w Sorø, najstarszej duńskiej szkoły.Waldemar I Wielki (ur. 14 stycznia 1131, zm. 12 maja 1182) – król Danii w latach 1146-1157 wspólnie ze Swenem III Grade i Kanutem V, następnie samodzielnie 1158-1182.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  W mieście istnieje fabryka Novo Nordisk, zatrudniająca 2400 pracowników oraz duży producent preparatów zawierających kwasy omega-3, Pronova BioPharma Danmark. W zarządzanym przez miasto porcie istnieje terminal kontenerowy, obsługiwany przez Unifeeder. W 2015 port został rozbudowany w kierunku zachodnim na południowej stronie półwyspu Asnæs.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W porcie funkcjonuje największa w Danii rafineria Statoil o wydajności 6,6 mln ron produktów naftowych rocznie. W terminalu produktów naftowych funkcjonuje przedsiębiorstwo Haldor Topsøe.

  Pozostałe większe zakłady przemysłowe:

 • DONG Energy (Asnæs værket)
 • Gyproc (producent gipsu)
 • Kalundborg Havn (port miejski)
 • NKT Flexibles (producent elastycznych rurociągów do transportu wody, ropy, gazu i chemikaliów)
 • Novozymes
 • Herb Kalundborgu


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Statoil – norweskie przedsiębiorstwo naftowe, które ma swoje stacje benzynowe w 8 krajach na świecie (m.in. w Polsce – 356 stacji w roku 2013).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Rokoko – nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury.
  Samsø – duńska wyspa na Cieśninie Kattagat, 15 km od wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Samsø zamieszkuje 4 124 mieszkańców (2006). Powierzchnia wyspy wynosi 114,26 km², a gęstość zaludnienia 36,1 os./km². Wyspa Samsø leży niedaleko dwóch mniejszych wysp Tunø oraz Endelave.
  Novo Nordisk SA – duńska firma farmaceutyczna. Powstała w wyniku fuzji dwóch duńskich firm: Novo Industri SA i Nordisk Gentofte SA w 1989. Jest jednym ze światowych liderów w produkcji insuliny. Zajmuje się także wytwarzaniem środków dla pacjentów chorych na hemofilię; hormonu wzrostu oraz środków dla terapii hormonalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.931 sek.