Kalundborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • Kalundborg

  Kalundborgmiasto w Danii, siedziba gminy Kalundborg. 16,343 mieszkańców (1 stycznia 2015), położone na północno-zachodnim wybrzeżu największej wyspy duńskiej - Zelandii. Na przeciwnym, wschodnim brzegu Zelandii znajduje się Kopenhaga.

  Absalon (ur. 1128, zm. 21 marca 1201) – duński polityk średniowieczny, biskup Roskilde (1158-1191), arcybiskup Lund (od 1178). Za panowania Kanuta VI Absalon w praktyce rządził Danią (Kanut został koronowany w wieku siedmiu lat). Założyciel Akademii w Sorø, najstarszej duńskiej szkoły.Waldemar I Wielki (ur. 14 stycznia 1131, zm. 12 maja 1182) – król Danii w latach 1146-1157 wspólnie ze Swenem III Grade i Kanutem V, następnie samodzielnie 1158-1182.

  W Kalundborg mieści się duża stacja radiowa, uruchomiona w 1927 Kalundborg Transmitter. Wyposażona została w nadajniki fal długich 243 kHz o mocy 300 kW oraz fal średnich 1062 kHz o mocy 250 kW. Stalowe maszty o wysokości 118 oraz 147 m zbudowane zostały na półwyspie Gisseløre.

  W mieście funkcjonuje największa elektrownia węglowa w Danii.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Najważniejszym zabytkiem jest górujący nad miastem, pięciowieżowy Kościół Naszej Pani, który był widownią wydarzeń związanych z królem Waldemarem Wielkim oraz arcybiskupem Absalonem. Za budowniczego świątyni uważany jest brat Absalona, Esbern Snare. Kalundborg jest miejscem zamieszkania arystokratycznego rodu Lerche, którego siedziba, Lerchenborg, jest najwybitniejszym przykładem stylu rokoko w Danii.

  Statoil – norweskie przedsiębiorstwo naftowe, które ma swoje stacje benzynowe w 8 krajach na świecie (m.in. w Polsce – 356 stacji w roku 2013).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Port w Kalundborgu posiada połączenie promowe z wyspą Samsø.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza osada powstała w 1170, wykorzystując naturalną przystań jaką tworzyła wąska zatoka Kalundborg Fjord. W XIX w. nastąpiła urbanizacja obszaru, który w połowie XX w. rozrósł się w silny ośrodek przemysłowy. Funkcjonujące w mieście przedsiębiorstwa stopniowo utworzyły wzajemną sieć powiązań, która jest podawana jako przykład symbiozy przemysłowej.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rokoko – nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury.
  Samsø – duńska wyspa na Cieśninie Kattagat, 15 km od wybrzeży Półwyspu Jutlandzkiego. Samsø zamieszkuje 4 124 mieszkańców (2006). Powierzchnia wyspy wynosi 114,26 km², a gęstość zaludnienia 36,1 os./km². Wyspa Samsø leży niedaleko dwóch mniejszych wysp Tunø oraz Endelave.
  Novo Nordisk SA – duńska firma farmaceutyczna. Powstała w wyniku fuzji dwóch duńskich firm: Novo Industri SA i Nordisk Gentofte SA w 1989. Jest jednym ze światowych liderów w produkcji insuliny. Zajmuje się także wytwarzaniem środków dla pacjentów chorych na hemofilię; hormonu wzrostu oraz środków dla terapii hormonalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama