Kalisz Pomorski (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kalisz Pomorskigmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowej części powiatu drawskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski. Gmina ma powierzchnię ponad 48 tysięcy hektarów, z czego połowę zajmuje poligon drawski. Jest to największa gmina pod względem powierzchni w powiecie drawskim i jedna z największych w województwie. Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 7406 mieszkańców. Miejsce w województwie (na 114 gmin):
powierzchnia 4., ludność 54.

Cybowo – przystanek kolejowy w Cybowie - osiedlu, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Na przystanku zatrzymują się wyłącznie regionalne pociągi osobowe relacji Szczecin Główny - Piła Główna i przeciwnej. Od 2 września do 29 października 2018 przystanek osobowy jest nieczynny z powodu remontu torowiska pomiędzy Kaliszem Pomorskim a Ulikowem. Kaltenkirchen - miasto w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Segeberg, siedziba urzędu Kaltenkirchen-Land. Leży ok. 35 km na północ od Hamburga, liczy 19 868 mieszkańców (2008).

Położenie[ | edytuj kod]

Gmina leży na Równinie Drawskiej oraz Pojezierzu Ińskim. Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia gminy wynosiła 480,87 km². Gmina stanowi 27,3% powierzchni powiatu.

Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.

Sąsiednie gminy:

 • Drawno i Recz (powiat choszczeński)
 • Drawsko Pomorskie, Wierzchowo i Złocieniec (powiat drawski)
 • Dobrzany i Ińsko (powiat stargardzki)
 • Mirosławiec i Tuczno (powiat wałecki)
 • W latach 1975–1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 7406 mieszkańców. Gminę zamieszkuje 12,8% ludności powiatu. Gęstość zaludnienia wynosi 15,4 osoby na km² – gmina o najmniejszej gęstości zaludnienia w powiecie.

  Dane z 31 grudnia 2016 r.:

  Okręg wyborczy nr 40 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Koszalin oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego (województwo zachodniopomorskie). W obecnym kształcie został utworzony w 2001. Wybieranych jest w nim 8 posłów w systemie proporcjonalnym.Karwiagać (niem. Kranzwerder) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 8 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Stara Korytnica.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kalisz Pomorski w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kalisz Pomorski.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Dębsko (niem. Denzig) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 267 mieszkańców.
  Ślizno (niem. Julienhof) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 94 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Pomierzyn.
  Wierzchucin (niem. Christiansberg) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 osada liczyła 22 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Giżyno.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.

  Reklama