Kaliskie Spotkania Teatralne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaliskie Spotkania Teatralne (KST) – coroczny festiwal teatralny w Kaliszu, założony w 1960 przez Tadeusza Kubalskiego, konkurs teatralny organizowany przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 1961, od 1985 konkurs aktorski; najstarszy polski festiwal teatralny i jedyny polski konkurs aktorski.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie w obecnym kształcie założony w roku 1921 jako Teatr Miejski, choć wcześniej w zajmowanym przez Teatr Osterwy budynku działały różne grupy teatralne wynajmujące lokal od prywatnej spółki. Pierwszym dyrektorem teatru został Józef Grodnicki. Za jego kadencji na lubelskiej scenie występowali m.in. Wojciech Brydziński, Stefan Jaracz, Kazimierz Kamiński, Wiktoria Kawecka, Lucyna Messal (Messalka), Bronisław Mierzejewski, Juliusz Osterwa, Ludwik Solski i Irena Solska.Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie – założony 1 maja 1946 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Gniezna. Pierwsza wystawiona sztuka to Stary Kawaler w reżyserii Henryka Barwińskiego. Od 1955 jedyny profesjonalny teatr dramatyczny w kraju noszący imię Aleksandra Fredry. Posiadał scenę objazdową, wystawiał spektakle w całej Wielkopolsce i województwach sąsiednich w latach 1986-1990 z powodu przebudowy sceny. W repertuarze teatru dominują adaptacje dramatów Sofoklesa, W. Szekspira, Moliera, A. Fredry, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, N. Gogola, S. Wyspiańskiego, W. Gombrowicza, S. Mrożka, T. Różewicza oraz baśni H. Ch. Andersena.

Dyrektorem festiwalu jest dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 2014–2017 dyrektorem festiwalu była Magda Grudzińska; od 2017 dyrektorem festiwalu jest Bartosz Zaczykiewicz.

Historia[ | edytuj kod]

W czasie Obchodu Osiemnastu Wieków Kalisza (1960) Tadeusz Kubalski zorganizował przegląd wybranych przedstawień miejscowego teatru z sezonów 1958/1959 i 1959/1960, który odbył się 13–24 lipca 1960. I Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się 2–11 maja 1961; do konkursu zaproszono Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Słupsku, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Dramatyczny im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Satyry w Poznaniu, Teatr Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr Polski w Poznaniu; konkurs otwierał miejscowy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska). Dziś jest widoczny, ponieważ podczas walk w 1945 roku owa kamienica została zniszczona. Budowa została sfinansowana ze składek społecznych (świadczy o tym napis "Naród Sobie"). Teatr pełnił ważną funkcję w zachowaniu polskości, będąc stałą sceną, na której wystawiano w języku polskim.Bartosz Zaczykiewicz (ur. 3 lutego 1969 w Warszawie) – polski reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1994) i Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie (1998). W latach 1999 - 2007 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W latach 2007 - 2009 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Studio w Warszawie. Od grudnia 2012 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru im Wilama Horzycy w Toruniu.

Kaliskie Spotkania Teatralne odbywają się zwyczajowo w maju, na zakończenie sezonu teatralnego. Do konkursu zapraszane są wybitne premierowe przedstawienia bieżącego sezonu, które zdobyły wysokie uznanie polskiej krytyki teatralnej. W 2020 festiwal odbył się we wrześniu.

Nagrody przyznawane są m.in. w następujących kategoriach: Grand Prix Festiwalu, Nagrody za Role Drugoplanowe, Nagroda Zespołowa, Nagroda Publiczności, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda ZASP-u, Statuetka Wojciecha.

Festiwal teatralny – impreza kulturalna mająca na celu prezentację widowisk teatralnych; festiwal teatralny może przybrać formę przeglądu lub konkursu.Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego znajduje się w Zielonej Górze przy al. Niepodległości 3/5, w pobliżu jej skrzyżowania z ul. Kupiecką.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stanisław Kaszyński: Teatralia kaliskie: materiały do dziejów sceny kaliskiej (1800–1970). Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1972, s. 74.
  2. Kaliskie Spotkania Teatralne, 1961–1985: wydarzenia, zjawiska, idee. Ryszard Bieniecki (red.). Kalisz: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, 1985, s. 6–12, 14–15.
Tadeusz Stanisław Kubalski (ur. 3 stycznia 1903 w Będzinie, zm. 5 sierpnia 1963 w Kaliszu) – polski architekt, aktor i reżyser teatralny, w latach 1957–1963 dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Reklama