Kalimantan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalimantan

Kalimantanindonezyjska część wyspy Borneo, zajmuje ponad 72% powierzchni wyspy (jej południową i środkową część). Powierzchnia 539 460 km²; 12,6 mln mieszkańców (2005).

Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

Nazewnictwo[ | edytuj kod]

W Indonezji nazwa „Kalimantan” oznacza całą wyspę Borneo, jednak w innych językach nazwa ta przyjęła się na określenie jedynie jej indonezyjskiej części, dla odróżnienia od części należących do Malezji i Brunei.

Borneo Północne (ind. Kalimantan Utara) - prowincja w północnej Indonezji, leżąca na północy wyspy Borneo i okolicznych wysepkach (m.in. Tarakan), przy granicy z Malezją (stany Sabah i Sarawak). Siedzibą jest Tanjung Selor, choć największym miastem pozostaje Tarakan. Została wyodrębniona 25 października 2012 roku z części terenów Borneo Wschodniego. Dzieli się na 1 okręg miejski i 4 dystrykty. Powierzchnia w znacznej części zajęta jest przez góry i lasy tropikalne. Wśród różnych grup etnicznych zamieszkujących prowincję są Dajakowie i Bugisi.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.
Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
Brunei (mal. Brunei, Brunei Darussalam), oficjalnie Państwo Brunei Darussalam (mal. Negara Brunei Darussalam) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei graniczy z Malezją. Ma dostęp do Morza Południowochińskiego.
Borneo Wschodnie (indonez. Kalimantan Timur) – prowincja w Indonezji we wschodniej części wyspy Borneo. Powierzchnia 202440 km² (druga co do wielkości); 2884 tys. mieszkańców (2005); stolica Samarinda. Dzieli się na 4 okręgi miejskie i 9 dystryktów.

Reklama