Kalahari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lokalizacja Kalahari (bordowy), Niecka Kalahari (na pomarańczowo)
Kalahari widok z kosmosu
Kalahari w Namibii

Kalahari (af. Dorsland) – kotlina w Botswanie, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe.

Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.Kotlina – rozległa, niezbyt mocno wydłużona, wklęsła forma terenu, ze wszystkich stron otoczona wzniesieniami. Może być w postaci zamkniętej (bezodpływowej) lub otwartej. Kotliny powstają na skutek ruchów górotwórczych (czyli orogenezy) lub w wyniku erozji.

Powierzchnia Kalahari wynosi ok. 930 tys. km². Otaczająca ją Niecka Kalahari obejmuje powierzchnię ok. 2,5 mln km², rozciągając się dalej na tereny Botswany, Namibii i RPA, a nawet na tereny Angoli, Zambii i Zimbabwe.

Na północy Kalahari porastają suche lasy oraz wilgotne i suche sawanny, na południu – roślinność półpustynna oraz pustynna. Są tam nieliczne rzeki okresowe, na północy bagna (Okawango i Makgadikgadi) oraz jezioro Ngami. Na jej terenie utworzono wiele parków narodowych.

Większość opadów wsiąka w podłoże, dlatego jej teren pod względem zaopatrzenia w wodę przypomina pustynie. Jednak nazywanie jej pustynią nie jest słuszne, ponieważ pokrywają ją formacje roślinne zaliczane są do sawanny.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Namibia (Republika Namibii, ang. Republic of Namibia, afrik. Republiek van Namibië, niem. Republik Namibia) – państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim (długość wybrzeża – 1572 km). Graniczy z Angolą (długość granicy 1376 km), Botswaną (1360 km), RPA (967 km) oraz Zambią (233 km). Do 1968 Namibia funkcjonowała pod nazwą Afryka Południowo-Zachodnia.

Większą część Kalahari pokrywają piaski pochodzenia rzecznego, spod których w nielicznych miejscach wznoszą się wzgórza zbudowane z litych skał. W okresie obfitych opadów kotlina może zmienić się na krótki czas w kipiące zielenią pastwisko. W czasie lata zdarzają się opady deszczu – opady roczne na Kalahari wynoszą 76–190 mm.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:

Jedyna stała rzeka, Okawango, płynie na północnym zachodzie, tworząc bagna, które zamieszkuje bogata dzika przyroda. Pradawne suche koryta rzek nazywane Omuramba przecinają centralny i północny obszar Kalahari i stanowią zbiorniki stojącej wody podczas pory deszczowej. Niegdyś były rajem dla dzikich zwierząt, takich jak słonie i żyrafy, oraz drapieżników, takich jak lwy i gepardy; teraz jedynie są plamkami pastwisk, aczkolwiek wciąż można tam spotkać lamparty i gepardy.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ngami - niewielkie jezioro endoreiczne w północnej Botswanie. Jest częściowo zasilane przez wody z delty Okawango. Jest pozostałością po jeziorze Makgadikgadi. W XIX i XX wieku było ono popularnym ośrodkiem turystycznym - w 1849 odwiedził je David Livingstone.

Osady na Kalahari[ | edytuj kod]

Botswana

 • Ghanzi
 • Tshane
 • Tshabong
 • Orapa
 • Namibia

 • Gobabis
 • Mariental
 • RPA

 • Rietfontein
 • Noenieput
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dorsland Trek, Encyclopædia Britannica. 2009. Encyclopædia Britannica Online. 13 Oct. 2009
  2. The Dorsland Trekkers, Tourbrief.com – The Dorsland Trekkers
  3. Dorsland trekkers, klausdierks.com – CHRONOLOGY OF NAMIBIAN HISTORY. 02 January 2005
  4. Mary Sadler-Altena, "Kalahari: Introduction" webpage: SouthernCape-Kalahari: Kalahari name/climate/reserves and history.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe), dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy, biali zaś 2%.
  Sawanna (z dialektów karaibskich zawan) – jedna z formacji trawiastych strefy międzyzwrotnikowej o klimacie gorącym z wyraźnie zaznaczoną porą suchą, trwającą od 3 do 9 miesięcy oraz porą deszczową.
  Półpustynia – teren o bardzo skąpej roślinności, pokrywającej od 10 do 50% powierzchni, jednak bujniej rozwiniętej niż na pustyniach. Występują na niej gatunki przystosowane do warunków dotkliwej suszy, podobnie jak w obszarach pustynnych. Są to suchorosty i sukulenty.
  Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Ghanzi – miasto w zachodniej Botswanie. Leży w dystrykcie Ghanzi, którego jest stolicą. W mieście działa tylko jeden bank – Barclays Bank. Według danych z 2011 roku miasto liczyło 12 267 mieszkańców. Ghanzi znane jest również jako Stolica Kalahari.

  Reklama