Kala Pattar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kala Pattar – szczyt w Himalajach. Leży w Nepalu, w regionie Khumbu. Ukazuje się nam jako duży brązowy masyw poniżej wywołującej ogromne wrażenie południowej ściany Pumori (7161 m n.p.m.). Wielu podróżujących w regionie próbuje wspiąć się na szczyt Kalla Pattar, ponieważ jest to najbardziej dostępny szczyt by obejrzeć Mount Everest. Od bazy pod Everestem nie można obejrzeć szczytu. Widoki ze szczytu Kalla Pattar na Mount Everest, Lhotse i Nuptse są widowiskowe.

Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Wspinanie się na Kalla Pattar zaczyna się w Gorakshep (5,164m), klasycznej bazie pod Mount Everestem. Po krótkim zejściu do starego jeziora polodowcowego należy wspiąć się na strome, wschodnie zbocze góry. Droga staje się jeszcze bardziej stroma aż do osiągnięcia targanego przez wiatr grzbietu góry. Stamtąd, pięć do dziesięciu minut wspinaczki do szczytu, który jest zaznaczony flagami modlitewnymi.

Mount Everest, Czomolungma, Qomolangma (tyb.: ཇོ་མོ་གླང་མ, Wylie: Jo mo glang ma, ZWPY: Qomolangma) lub Sagarmatha (nepal.: सगरमाथा) – najwyższy szczyt Ziemi (8850 m n.p.m.), ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu).Lhotse (nepal.: ल्होत्से - Lhotse; chiń.: 洛子峰, pinyin: Luòzǐ Fēng; tyb.: ལྷོ་རྩེ, Wylie: lho rtse, ZWPY: Lhozê) – 8516 m n.p.m., ośmiotysięcznik w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Chin, wierzchołek niższy – Lhotse Shar liczy 8383 m n.p.m. Lhotse – z języka tybetańskiego znaczy dosłownie "Południowy Szczyt". Indyjska Służba Topograficzna oznaczyła Lhotse symbolem E1. Góra nie miała miejscowej nazwy ani w Tybecie, ani w Nepalu. W 1921 roku Charles Howard-Buy ochrzcił górę nazwą Lhotse, po tybetańsku oznacza Południowy Szczyt, znajduje się ona bowiem na południe od Everestu, oddzielona od niego Przełęczą Południową. Czwarty co do wysokości na świecie. Zbudowany z paleozoicznych skał metamorficznych i osadowych. Na południowej, nie zdobytej wówczas ścianie Lhotse w 1989 zginął polski himalaista Jerzy Kukuczka.

Chociaż wysokość szczytu jest zwykle umieszczona w spisie jako 5545 m n.p.m. lub 5550 m n.p.m., Docent Dr Luis A. Ruedas z Uniwersytetu Stanowego w Portland (USA) wyznaczył nową wysokość szczytu na podstawie wielu pomiarów, również przy użyciu eMap GPS (6 grudnia 2006). Osiąganie przeciętnie 48 czytań przy 0625h czasu miejscowego w Nepalu, temperaturze -20 °C, GPS zarejestrował lokalizację szczytu - 27° 59,750′N, 86° 49,705′E (fakt: WGS84) i wysokość 5643 m.

To jest możliwe, ponieważ Kala Patthar jest tylko pomniejszym szczytem na grzbiecie wiodącym do Pumori, więc inni badacze mogli mierzyć różne inne szczyty.


 • Wejście na Kala Patthar
 • Kala Patthar-24-Pumori-2007-gje.jpg
 • Kala Patthar-18-Pumori-Da schau her-2007-gje.jpg
 • Kala Patthar-30-Gletschereis-2007-gje.jpg
 • Kala Patthar-50-Gipfel-Everest-Khumbu-Eisbruch-2007-gje.jpg
 • Kala Patthar-64-Gipfel-Everest-Lhotse-2007-gje.jpg
 • Kala Patthar-86-Everest-Lhotse-2007-gje.jpg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kev Reynolds, Everest: A Trekker's Guide: Trekking routes in Nepal and Tibet Cicerone Press Limited 2012, ​ISBN 978-1852846800​ s.208
  2. Edmund Neuhaus, A Dream of Everest Paperback, iUniverse 2008, ​ISBN 978-0595439720​ s.45

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kala Pattar
 • Reklama