• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kafejka internetowa

  Przeczytaj także...
  Kawiarnia - lokal gastronomiczny będący przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich. Podawane są tam głównie napoje i dania deserowe, głównie kawa, zazwyczaj również: ciastka, lody, herbata, czy wino.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Kafejka internetowa w Korei Południowej

  Kafejka internetowa (kawiarenka internetowa) – miejsce, w którym można skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu. Za korzystanie z komputerów w kafejce internetowej zazwyczaj pobierana jest niewielka opłata, najczęściej za czas korzystania.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Hotspot (ang. hot spot – „gorący punkt”) – otwarty punkt dostępu, umożliwiający połączenie z Internetem, najczęściej za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi.

  Cyberia[ | edytuj kod]

  Pierwsza kafejka internetowa została otwarta 1 września 1994 roku. Działała w Londynie przy Whitefield Street 39 pod nazwą "Cyberia". Jak donosiła polska prasa: W Londynie (...) działa (...) pierwsza w świecie kawiarnia internetowa, w której popijając kawę, ale po wrzuceniu monety do jednego z sześciu stojących pod ścianą terminali, klient uzyskuje szeroki dostęp do Internetu. Nowicjusz może liczyć na chętną pomoc techniczną ze strony personelu, można też wykupić cały cykl szkoleniowy.

  Oprogramowanie do obsługi kafejki o nazwie "EasyNet" zostało opracowane samodzielnie przez właścicieli lokalu.

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Cyberia – pierwsza na świecie kafejka internetowa, otwarta w Londynie przy Whitfield Street 39 we wrześniu 1994 roku prez Evę Pascoe i Gene Teare. Według pierwotnego zamysłu jej założycielek miała być ona przeznaczona wyłącznie dla kobiet, gdyż w tamtym czasie (jak argumentowały) w Angli kobiety stanowiły zaledwie 4% brytyjskich internautów. Jednakże po tym jak o kafejce rozpisała się brytyjska prasa przeżyła ona oblężenie męskiej klienteli przez co jej założycielki zrezygnowały z niniejszej formuły

  W Polsce[ | edytuj kod]

  Pierwsze w Polsce kafejki internetowe zaczęły powstawać w 1996 roku. W latach 2000-2005 były bardzo popularne. Później zaczęły być wyprzedzane przez prywatne usługi internetowe.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hotspot (WLAN)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Londyńska Syberia, "Enter", nr 5/1995, s. 8
  2. Bartosz Godziński: Kafejki internetowe odeszły do krainy wiecznych impulsów. Przetrwały nieliczne, ale nie narzekają na brak chętnych (pol.). Na temat, 10 listopada 2017. [dostęp 2019-07-13].
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Enter – wysokonakładowy miesięcznik komputerowy powstały w grudniu 1990 roku w warszawskim wydawnictwie Lupus (obecnie Vogel Burda Communications Polska).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.