Kaczor Donald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaczor Donald (ang. Donald Duck) – bohater filmów animowanych i komiksów stworzony w 1934 przez Walta Disneya.

Doubleduck – tajne wcielenie Kaczora Donalda. Doubleduck jest tajnym agentem wymyślonym przez Fausto Vitaliano i Marco Bosco. Światowa premiera tej postaci odbyła się w kwietniu 2008 roku we Włoszech. Wszystkie komiksy z Doubleduckiem mają swoją premierę we włoskim tygodniku komiksowym "Topolino".Massimo Fecchi (ur. 7 września 1946 w Città di Castello, Perugia) - włoski rysownik, obecnie jeden z najpopularniejszych w Europie twórców komiksów z postaciami znanymi z uniwersum Kaczora Donalda.

Wygląd[ | edytuj kod]

Jest to antropomorficzny kaczor. Zwykle nosi niebieski marynarski strój (bluza i beret) z czerwoną muchą (czasem w innym kolorze).

"Kaczor Donald" – dwutygodnik komiksowy dla dzieci, wydawany co drugą środę. Do gazety dołączany jest prezent, czasem związany z aktualnym świętem. Stałymi punktami w czasopiśmie są:Kacze opowieści (ang. DuckTales) – serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, emitowany od 18 września 1987 do 28 listopada 1990 roku. W Polsce wyświetlany był po raz pierwszy od 17 września 1989 do 19 czerwca 1993 w TVP1 (początkowo pod tytułem Siostrzeńcy Kaczora Donalda).

Historia postaci[ | edytuj kod]

Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w książce The Adventures of Mickey Mouse z 1931. Natomiast swój oficjalny pierwszy występ zaliczył w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy. Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza.

Kacza rodzina i Kwaczakowie są fikcyjnymi rodzinami z uniwersum Kaczora Donalda, zamieszkującymi Kaczogród. Według Dona Rosy są krewnymi Kaczora Donalda ze strony ojca. Matką jest Hortensja z klanu McKwaczów, siostra Sknerusa.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan's Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934). Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.

16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Giorgio Cavazzano (ur. 19 października 1947 w Wenecji) – włoski rysownik, obecnie jeden z najpopularniejszych w Europie twórców komiksów z postaciami znanymi z uniwersum Kaczora Donalda oraz Myszki Miki.

Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Pluto.

Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach. Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna). Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938) w filmie Donald's Nephews (Siostrzeńcy Donalda) w reżyserii Jacka Kinga.

Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.Keno Don Hugo Rosa, znany lepiej jako Don Rosa (ur. 29 czerwca 1951 w Louisville, Kentucky) – amerykański grafik pochodzenia włoskiego, jeden z najsłynniejszych twórców komiksów z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem i innymi disneyowskimi postaciami, przez wielu uważany za najlepszego od czasów Carla Barksa twórcę „kaczych” historii. W 1995 nagrodzony Nagrodą Eisnera (komiksowy odpowiednik Oscara) za komiks Życie i czasy Sknerusa McKwacza.

Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. Film Der Fuehrer's Face dostał w 1942 roku Oscara w kategorii „krótkometrażowy film animowany”.

Inne filmy z tego okresu opowiadają o służbie Donalda w Armii USA jako podwładnego sierżanta Pete (Czarny Piotruś). Tytuły z tej serii:

Najsłynniejszy rysownik Kaczora Donalda – Carl Barks.
 • Donald Gets Drafted – 1 maja 1942
 • The Vanishing Private – 25 września 1942
 • Sky Trooper – 6 listopada 1942
 • Fall Out Fall In – 23 kwietnia 1943
 • The Old Army Game – 5 listopada 1943
 • Home Defense – 26 listopada 1943
 • Commando Duck – 2 czerwca 1944
 • Film Donald Gets Drafted pokazuje testy sprawnościowe bohatera przed wstąpieniem do armii. Według nich Donald ma płaskostopie i ślepotę barw – nie rozróżnia koloru niebieskiego i zielonego.

  Café Myszka (ang. House of Mouse, 2001-2003) – amerykański serial animowany – opowiadania o przygodach, jakie mogą przytrafić się w barze. W każdym odcinku można zobaczyć kilka klasycznych kreskówek Walta Disneya.Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya, po odebraniu wytwórni Disneya praw do Królika Oswalda.

  Wiele filmów powstałych po wojnie pokazuje Kaczora Donalda dręczonego przez innych bohaterów. Jest ustawicznie prześladowany przez swych siostrzeńców, Chipa i Dale’a – dwie wiewiórki, lub innych, np. niedźwiedzia czy mrówki. Disneyowscy autorzy wykorzystali m.in. klasyczne scenariusze Waltera Lantza, w których główny bohater sam jest prowodyrem takich zachowań.

  Silly Symphonies (pol. Głupie symfonie) – seria 75 krótkometrażowych filmów animowanych realizowanych w latach 1929-1939 w wytwórni Walt Disney Productions. Jest to cykl miniatur muzycznych bez wiodącego bohatera – każda z nich przedstawia odrębną historię. Oryginalną muzykę skomponowali m.in.: Carl Stalling, Leigh Adrian Harline, Frank Churchill.Czarny Piotruś (Pat, Burak, Pit, Piotruś, oryg. ang. Peg-Leg Pete) – postać fikcyjna, czarny charakter z disneyowskich filmów i komiksów.

  Donald występował też w filmach edukacyjnych, np. Donald Duck in Mathmagic Land (Donald w Krainie Matemagii, 1959), w innych produkcjach Disneya, m.in. The Reluctant Dragon (O smoku, który nie chciał walczyć, 1941) oraz w widowisku telewizyjnym Disneyland (1959).

  Odnotowuje się, że Kaczor Donald był bohaterem 176 dzieł kinowych.

  Myszka Minnie (oryg. Minnie Mouse) – fikcyjna postać z bajek o Myszce Miki. Jest narzeczoną Myszki Miki. Zazwyczaj jest ubrana w sukienkę (lub spódniczkę) w czerwonym lub różowym kolorze i z białymi kropeczkami. Kokardkę ma również czerwoną lub różową w białe kropki bądź czerwoną w białe kropki. W niektórych komiksach, niepublikowanych jednak w Polsce, jej pełne nazwisko to Minerva Mouse. Ma dwie siostrzenice, Milly i Molly i kuzynkę Dalię. W czarno-białych filmach miała kwiatka zamiast kokardki.Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Klasyka Disneya (ang. Walt Disney Treasures, 1924-1995) - filmy animowane z bohaterami Walta Disneya w roli głównej m.in. Myszka Miki, Kaczor Donald, Goofy oraz Pluto. W Stanach Zjednoczonych wydano je tylko na płytach DVD. W Polsce stworzono z tego serial animowany, który był emitowany na kanale Disney Channel, a podczas wakacji 2007 roku w porannym bloku Playhouse Disney.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Walter Elias „Walt” Disney (ur. 5 grudnia 1901 w Chicago, zm. 15 grudnia 1966 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli wspólnie przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, największą korporację mediową świata.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  Klan McKwaczów (ang. McDuck) – fikcyjna szkocka rodzina, przodkowie Kaczora Donalda i jego rodziny. Została stworzona przez Dona Rosę na podstawie komiksów Carla Barksa. Dużo informacji o niej można przeczytać w sadze Życie i czasy Sknerusa McKwacza.

  Reklama