Kabri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kabri (hebr. כברי; ang. Kabri) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Naharijja (hebr. נהריה; arab. نهاريا; ang. Nahariya; pol. Rzeka) – nadmorskie miasto położone w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Znany kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Jest to najdalej na północ wysunięte nadmorskie miasto Izraela.Wojna domowa w Mandacie Palestyny – konflikt zbrojny, którego stronami były społeczności żydowska i arabska żyjące w brytyjskim Mandacie Palestyny.

Położenie[ | edytuj kod]

Kibuc Kabri jest położony na wysokości 84 metrów n.p.m. na zachodnich zboczach wzgórz Zachodniej Galilei. W kierunku wschodnim wzgórza wznoszą się do Górnej Galilei. Na południe od kibucu przepływa rzeka Nachal Gaton, a na północy strumień Sza’al. Okoliczny teren opada w kierunku zachodnim na równinę przybrzeżną Izraela. W odległości 4,5 km znajduje się wybrzeże Morza Śródziemnego. Część położonych wokół wzgórz jest zalesione. W otoczeniu kibucu Kabri znajdują się miasto Naharijja, miejscowość Szelomi, kibuce Sa’ar, Geszer ha-Ziw, Maccuwa, Gaton i Jechi’am, moszawy Liman, Becet, Awdon, Manot, En Ja’akow, Amka, Netiw ha-Szajjara i Ben Ammi, wioski komunalne Newe Ziw i Kelil, oraz wioska arabska Szajch Dannun.

Akka (hebr. עכו, Akko; arab. عكا, Akka; ang. Akko; w językach zachodnioeuropejskich na ogół zwane Akra, fr. Saint-Jean-d’Acre) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 – rezolucja uchwalona podczas II Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 29 listopada 1947 w celu podzielenia terytorium Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Rezolucja posiada oficjalną nazwę Plan Podziału z Gospodarczą Unią.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Kabri jest położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[ | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Awiszaj Kohen, Avishai Cohen, (hebr. אבישי כהן, ur. 20 kwietnia 1970 w Kabri) – izraelski kontrabasista, kompozytor i aranżer jazzowy. Droga ekspresowa 89 (hebr. כביש 89) - jest drogą krajową biegnącą z miasta Naharijja przez Galileę do moszawu Elifelet na północ od Jeziora Tyberiadzkiego w Izraelu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Ruch Kibucowy (hebr. התנועה הקיבוצית, Ha-Tenu’a ha-Kibbucit) – największy w Izraelu centralny organ reprezentujący kibuce w kontakcie z władzą państwową oraz zapewniający kibucom i ich członkom usługi związane z różnymi aspektami życia. Wyrażenie ruch kibucowy jako nazwa pospolita odnosi się do ogółu zjawisk związanych z zakładaniem kibuców w ramach osadnictwa żydowskiego na Ziemi Izraela.
Sadownictwo – dziedzina ogrodnictwa zajmująca się uprawą roślin trwałych (wieloletnich) dających jadalne owoce, czyli roślin sadowniczych. Zgodnie z tą definicją są to zarówno drzewa i krzewy jak i krzewinki i byliny uprawiane w sadach i na plantacjach.
Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).
Bet ha-Arawa (hebr. בית הערבה; pol. Dom Arava) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Megillot, w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.
Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
Manot (hebr. מנות; ang. Manot) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ma’ale Josef, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Reklama