Kabaret Kur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kabaret Kur – nieistniejący obecnie kabaret, działający w latach 70. XX wieku. Został założony w 1974 roku przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie: Andrzeja Strzeleckiego, Wiktora Zborowskiego, Krzysztofa Majchrzaka, Marka Siudyma, Pawła Wawrzeckiego i Joachima Lamżę.

TR Warszawa (Teatr Rozmaitości) − teatr w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 8. Jest jednym z najważniejszych polskich teatrów w ostatniej dekadzie. Jego wysoką pozycję potwierdzają liczne nagrody zdobyte na krajowych i zagranicznych festiwalach. W TR Warszawa wystawiane są sztuki Grzegorza Jarzyny (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 także dyrektor naczelny), René Pollescha, Krystiana Lupy, Jana Klaty, Krzysztofa Warlikowskiego oraz przedstawicieli młodego pokolenia: m.in. Przemysława Wojcieszka i Michała Borczucha.Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (do 1996 jako Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Warszawie.

Kabaret Kur miał powstać na polecenie Tadeusza Łomnickiego, jako kara dla studentów za lekceważenie nauki. Działał przy warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków w ostatnim roku jego funkcjonowania. Premierowy spektakl kabaretu miał miejsce 22 czerwca 1974 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W 1978 roku Kur wystąpił na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

XVI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbywał się od 19 do 23 czerwca 1978. Widzowie uczestniczyli w dziesięciu koncertach w opolskim amfiteatrze i sali Teatru im. Jana Kochanowskiego. Dyrektorem muzycznym festiwalu i przewodniczącym jury był Jerzy Wasowski.Andrzej Tadeusz Strzelecki (ur. 4 lutego 1952 w Warszawie) – polski reżyser i aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych. Rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także gracz i działacz golfowy.

Kabaret operował humorem z pogranicza absurdu. Do jego najbardziej znanych skeczów należały: "Mozambickie czworaczki" oraz "Aniela Kierpiec i Oscypek" (wywiad z poetką ludową).

Członkowie kabaretu[ | edytuj kod]

 • Andrzej Strzelecki

 • Wiktor Zborowski

 • Krzysztof Majchrzak

  Wiktor Zborowski (ur. 10 stycznia 1951 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, radiowy (Teatr Polskiego Radia) i dubbingowy. Absolwent XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie (1969), PWST w Warszawie (1973). Siostrzeniec Jana Kobuszewskiego. Mąż Marii Winiarskiej, ma dwie córki: Zofię i Hannę.Marek Siudym (ur. 24 października 1948 w Łodzi) – polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, specjalizujący się w rolach komediowych i charakterystycznych, mający także na swoim koncie kilka pierwszoplanowych ról dramatycznych.
 • Marek Siudym

 • Paweł Wawrzecki

 • Joachim Lamża

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Małgorzata Piwowar: Tadeusz Łomnicki kontra kabaret Kur (pol.). www.e-teatr.pl. [dostęp 2015-08-19].
  2. Kabaret KUR - Andrzej Strzelecki (pol.). www.e-teatr.pl. [dostęp 2015-08-19].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kabaret Kur (pol.). opole.gazeta.pl. [dostęp 2015-08-19].
 • Tadeusz Łomnicki (ur. 18 lipca 1927 w Podhajcach, zm. 22 lutego 1992 w Poznaniu) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog oraz założyciel i pierwszy dyrektor warszawskiego Teatru na Woli. Ogromny dorobek artystyczny Łomnickiego obejmuje 82 role sceniczne, 51 ról filmowych, 26 ról w spektaklach teatru TV, 12 reżyserii teatralnych. Dwie spośród jego sztuk – "Noe i jego menażeria" i "Kąkol i pszenica" doczekały się realizacji.Joachim Lamża (ur. 7 lipca 1951 w Kaliszu) – polski aktor związany z warszawskimi teatrami: Polskim, Rozmaitości i Dramatycznym.
  Reklama