• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • K'inich Kan Bahlam II

  Przeczytaj także...
  Palenque – stanowisko archeologiczne położone w stanie Chiapas w Meksyku. Leży w odległości około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, niedaleko rzeki Usumacinta. W 1746 r. odkryto tu ruiny miasta Majów. Największy jego rozkwit przypada na okres od połowy VII do końca VIII wieku za panowania króla Pakala Wielkiego i jego syna króla Kana Balama. Od 1981 roku dekretem rządu federalnego teren stanowiska ma status parku narodowego. Toniná - obecna nazwa stanowiska archeologicznego na terenie Meksyku, związanego z cywilizacją Majów, położonego około 12 kilometrów na wschód od miejscowości Ocosingo w stanie Chiapas. Nazwa oznacza w języku tzeltal dosłownie "dom z kamienia" od licznych kamiennych rzeźb i budowli,
  K’inich Janaab’ Pakal (Pakal Wielki) (26 marca lub 23 marca 603 – 28 sierpnia 683) – władca miasta-państwa Majów tożsamego z dzisiejszymi ruinami Palenque. Zasiadł na tronie w wieku 12 lat po zakończeniu wyniszczającej wojny. W czasie swego 68-letniego panowania zdołał ustabilizować państwo i odbudować miasto. W tym czasie zbudowano też wiele piramid i pałaców. Zmarł 28 sierpnia 683 roku, a jego ciało pomalowane cynobrem i ozdobione jadeitową maską złożono w Świątyni Inskrypcji w Palenque.
  K'inich Kan Bahlam II
  Glif z imieniem władcy

  K’inich Kan Bahlam II znany też jako Chan Bahlum II (ur. 20 maja 635, zm. 16 lutego 702 roku) – majański władca miasta Palenque i następca K’inich Janaab’ Pakala. Panował w latach 684-702.

  Był najstarszym synem Pakala Wielkiego i Ix Tz’akb’u Ajaw. Władzę objął 7 stycznia 684 roku w wieku 48 lat, krótko po śmierci ojca. Z powodzeniem kontynuował jego politykę stabilizacyjną i rozwojową miasta. Za jego rządów rozpoczęto wznoszenie trzech piramid określanych jako tzw. Grupa Krzyża, w której skład wchodziła Świątynia Słońca, Świątynia Krzyża oraz Świątynia Ulistnionego Krzyża. Każda była poświęcona innemu bóstwu, a ich wnętrza zdobiły inskrypcje oraz panele z wizerunkami władcy. Wszystkie te zabiegi miały służyć podkreśleniu jego związku z boskimi patronami miasta i ugruntować prawo do dziedziczenia tronu. Cały kompleks został w 692 roku poświęcony przez K’inich Kan Bahlam II z okazji końca trzynastego k’atuna.

  Calakmul (albo Kalakmul) – jedno z największych starożytnych miast Majów na Jukatanie w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul. Miasto leży głęboko w dżungli w Nizinie Petén w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą. Położone na obszarze Rezerwatu Biosfery Calakmul zajmującego powierzchnię 1,8 mln akrów (7300 km²).

  Duże znaczenie w czasie jego rządów miało także rozszerzanie wpływów wojskowych i politycznych. W 687 roku zorganizował udaną kampanię zbrojną przeciwko królestwu Toniná. Nie wiadomo dokładnie co było tego przyczyną, ale możliwe, że chęć zemsty na władcy królestwa Puh-Tz’amalu, za zawarcie paktu z największym wrogiem Palenque – Kaan. K’inich Kan Bahlam II z powodzeniem wpływał też na wydarzenia w pobliskich miastach Moral-Reforma, La Mar i Anaite, dzięki czemu rozszerzył wpływy Palenque na znacznych obszarach równiny Tabasco.

  Jednakże w schyłkowym okresie jego panowania nastąpiło widoczne osłabienie pozycji miasta, gdyż nowy król Toniny, K’inich B’aknal Chak przypuścił na nie kilka ataków w latach 692-696, a w 711 roku najechał je i wziął do niewoli następcę K’inich Kan Bahlama II.

  Zmarł po 18 latach rządów 16 lutego 702 roku. Ponieważ nie pozostawił potomka, następcą został jego młodszy brat K’inich K’an Joy Chitam II . Archeolodzy przypuszczają, że grobowiec króla znajduje się w którejś z piramid tzw. Grupy Krzyża, ale dotychczas nie został on odnaleziony.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Rulers of Palenque (ang.). mesoweb.com. [dostęp 2017-04-13].
  2. Peter Matthews: Who’s who in the Classic Maya World (ang.). research.famsi.org. [dostęp 2017-04-13].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.575 sek.