Justus Lipsius (budynek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Justus Lipsius – budynek w Brukseli, w Belgii. Jest budynkiem pomocniczym Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej.

Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

Od 1995 r. był siedzibą Rady Unii Europejskiej oraz od 2002 r. de facto siedzibą Rady Europejskiej (de jure od 2004 r.), aż do ich przeniesienia na początku 2017 r. do sąsiedniego, zbudowanego w tym celu budynku Europa. Justus Lipsius jednak nadal zapewnia 22 dodatkowe pomieszczenia konferencyjne, powierzchnię biurową i duże centrum prasowe dla obu instytucji. Jest połączony, za pomocą dwóch łączników i tunelu z budynkiem Europa.

Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.Rada Europejska (fr. Conseil européen, ang. European Council) – instytucja (na mocy Traktatu z Lizbony) Unii Europejskiej mająca za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii i jej priorytetów politycznych.

Lokalizacja[ | edytuj kod]

Budynek znajduje się w Dzielnicy Europejskiej przy 175 Wetstraat / Rue de la Loi tuż obok ronda Schumana i naprzeciwko budynku Berlaymont, siedziby Komisji Europejskiej. Na zachód znajduje się budynek Europa. Na południu budynek graniczy z placem Jeana Jana i parkiem Leopolda. Fasada granicząca z placem w przyszłości ma zostać poddana renowacji, aby poprawić wygląd budynku. Połączenia komunikacyjne z budynkiem obejmują stację Schuman, która świadczy usługi metra, a także regionalne, krajowe i międzynarodowe usługi kolejowe. Stacja znajduje się bezpośrednio na północ od budynku Justus Lipsius.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama