Justina Machado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Justina Machado (ur. 6 września 1972 w Chicago) – amerykańska aktorka, której rodzina pochodzi z Portoryko, najlepiej znana z serialu telewizyjnego Sześć stóp pod ziemią.

Pokojówki z Beverly Hills (ang. Devious Maids, dosł. „przebiegłe pokojówki”) – amerykański serial komediowo-dramatyczny, emitowany na kanale Lifetime. Pilot serialu miał premierę w internecie 9 czerwca 2013 przed emisją w telewizji, która odbyła się 23 czerwca.One Day at a Time – amerykański serial telewizyjny (sitcom) wyprodukowany przez Act III Productions, Snowpants Productions, Big Girl Pants Productions, Small Fish Studios oraz Sony Pictures Television, który jest adaptacją serialu o tym samym tytule stworzonego przez Whitney Blake oraz Allana Maningsa.

Jej rodzice przeprowadzili się do Chicago i tu się pobrali, czego owocem była dwójka dzieci. Szybko się rozwiedli, a jej matka ma także troje dzieci z innym mężczyzną. Machado była bardzo aktywna w teatrze, grała w wielu przedstawieniach szkolnych. W 1986 dołączyła do Latynoskiego Teatru w Chicago. W 1990 ukończyła studia w Lane Tech i przeprowadziła się do Nowego Jorku. Wcześniejsze doświadczenia pomogły jej w karierze, dostała propozycję jako profesjonalna aktorka w Los Angeles. Jej dwiema pierwszymi rolami były: Elsa w serialu Nowojorscy gliniarze w odcinku 311, druga jako Val Cho w telewizyjnym filmie Nie każdy może powiedzieć.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

W 2001 dołączyła do obsady Sześć stóp pod ziemią, gdzie grała rolę Vanessy Diaz, pojawiała się regularnie w serialu. Otrzymała nagrodę Screen Actors Guild Award. Grała także jedną z głównych ról w Poszukiwani, a także w wielu innych serialach, m.in. w Malcolm i Eddy oraz w amerykańskiej wersji Brzyduli Betty. W 2015 roku pojawiła się gościnnie w serialu Pokojówki z Beverly Hills jako Reina, siostra jednej z głównych bohaterek.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Gotowe na wszystko (ang. Desperate Housewives, dosł. „zdesperowane gospodynie domowe”) – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany i nadawany przez telewizję ABC od 3 października 2004 do 13 maja 2012 roku. W Polsce pojawił się rok później, 8 września 2005. Akcja toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki, pozornie idealne amerykańskie panie domu, nie tylko zmagały się z szarą rzeczywistością. Próbowały przy tym też odkryć mroczną tajemnicę ich zmarłej przyjaciółki oraz każdego następnego sąsiada, jaki się tam sprowadzał. Serial jest mieszanką różnych gatunków telewizyjnych jak komedii, dramatu, kryminału i klasycznej opery mydlanej.

Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • Jak jej nie kochać (1997) jako Carmen Rodrigez
 • Sticks (2001) jako Maria
 • Full Frontal (2002) jako przyjaciółka Lindy
 • Oszukać przeznaczenie 2 (2003) jako Isabella Hudson
 • Little Fugitive (2006) jako Natalia
 • Przypadkowy mąż (2007) jako Sofia
 • Chyba kocham swoją żonę (2007) jako sanitariuszka
 • Gotowe na wszystko (2012) jako Claudia Sanchez
 • One day at a time (2017–2020) jako Penelope Alvarez
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Justina Machado w bazie IMDb (ang.)
 • Justina Machado w bazie Filmweb
 • Brzydula Betty (ang. Ugly Betty) – amerykański serial telewizyjny, emitowany przez stację ABC od 28 września 2006 do 14 kwietnia 2010. Jest to swobodna adaptacja kolumbijskiej telenoweli pt. Brzydula. W Polsce emitowany od 14 maja 2007 r. w telewizji Fox Life oraz TVP2.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Chyba kocham swoją żonę (org. I Think I Love My Wife) – amerykański film komediowy z 2007 roku w reżyserii Chrisa Rocka. Remake filmu Miłość po południu Erica Rohmera z 1972 roku.
  Nowojorscy gliniarze (ang. NYPD Blue) – amerykański kryminalny serial telewizyjny, wyświetlany w USA w latach 1993-2005.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Sześć stóp pod ziemią (ang. Six Feet Under) – popularny, wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 2001–2005 przez stację telewizyjną HBO, stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.

  Reklama