Junkers Ju 46

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Junkers Ju 46niemiecki wodnosamolot, służący do przewozu poczty pomiędzy Niemcami a USA. Samolot mógł startować z pokładów statków dzięki katapultom. Był w użyciu aż do 1941 roku, gdy rozbił się ostatni z pięciu wyprodukowanych egzemplarzy. Korzystała z nich Lufthansa we współpracy z przedsiębiorstwem żeglugowym Norddeutscher Lloyd. Katapultowano je ze statków SS Europa oraz SS Bremen.

Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – największy niemiecki przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny Lufthansy. Drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.SS Bremen – niemiecki statek pasażerski – transatlantyk o napędzie parowo-turbinowym armatora Norddeutscher Lloyd, zbudowany w latach 1927-1929 przez stocznię AG Weser w Bremie, obsługujący linię Bremerhaven – Nowy Jork. Juz podczas pierwszej podróży z Europy do Nowego Jorku z prędkością 27,92 węzły zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • www.junkers.de (niem.)
  • Wodnosamolot (albo: hydroplan) – samolot przystosowany konstrukcyjnie do startu i lądowania (wodowania) z powierzchni wody.
    Reklama