Juliusz Tarnowski (powstaniec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tarnowski na zdjęciu wykonanym we Lwowie przez Ignacego Stahla (1863)

Juliusz Tarnowski (ur. 26 grudnia 1840 w Dzikowie, zm. 20 czerwca 1863 w bitwie pod Komorowem) – uczestnik powstania styczniowego, adiutant Zygmunta Jordana.

Pomnik Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu – odsłonięty w 2003 r. pomnik powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego. Pomnik jest darem Andrzeja Pityńskiego i znajduje się na Placu Antoniego Surowieckiego, naprzeciwko siedziby Prezydenta Miasta Tarnobrzega.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Juliusz Stefan Józef Tarnowski urodził się w Dzikowie – obecnie dzielnicy Tarnobrzega – jako 7. dziecko Jana Bogdana Tarnowskiego i Gabrieli z Małachowskich (brat Stanisława i Jana Dzierżysława). Ojca stracił jako 9-latek. Uczył się w gimnazjum w Krakowie, a następnie na Uniwersytetach – Jagiellońskim i Wiedeńskim; tam też kształcił się muzycznie oraz – dla przygotowania do gospodarowania odziedziczoną w tym czasie ziemią – w cenionej wówczas szkole rolniczej w Hohenheim, gdzie – z braku miejsca w internacie – kwaterował na wsi; stamtąd 23 lutego 1862 r. wezwał go list donoszący o chorobie matki (zmarła w dniu odebrania listu). Po zakończeniu nauki w Hohenheim udał się do Rzymu, gdzie brał lekcje śpiewu; przez swego mistrza został polecony Alaremu (do którego miał się udać do Paryża) słowami:

Zygmunt Jordan herbu Trąby (ur. 2 maja 1824 w Tuszynie, zm. 15 czerwca 1866 w Paryżu) – generał wojsk polskich w czasie powstania styczniowego, major wojsk węgierskich w czasie powstania 1848, pułkownik turecki w czasie wojny krymskiej.Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Bella voce, e grande disposizione a ben accentare e con anima

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
Piękny głos i wielka dyspozycja o dobrym akcentowaniu i ożywieniu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ferdynand Kuraś (ur. 21 lutego 1871 w Wielowsi, obecnie część Tarnobrzega, zm. 30 listopada lub według niektórych źródeł 3 grudnia 1929 w Karwinie) – polski poeta ludowy, pamiętnikarz, publicysta.
Stanisław Tarnowski, hrabia, pseud. Edward Rembowski, Światowid (ur. 7 listopada 1837 w Dzikowie (część Tarnobrzega), zm. 31 grudnia 1917 w Krakowie) – polski historyk literatury, krytyk literacki, publicysta polityczny, przywódca konserwatystów krakowskich, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Akademii Umiejętności w Krakowie.
Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu, Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, Klasztor oo. Dominikanów (konwent Wniebowzięcia Matki Bożej) – zabytkowy kościół i klasztor dominikański w Tarnobrzegu.
Dzikovia - tarnobrzeski kwartalnik społeczno-kulturalny wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega. W swojej tematyce nawiązuje do historii Tarnobrzega i bezpośredniej okolicy. Nazwa wydawnictwa nawiązuje do łacińskiej transkrypcji najstarszej części miasta - Dzikowa.

Reklama