Juliusz Joniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Juliusz Joniak (ur. 19 listopada 1925 we Lwowie, zm. 6 kwietnia 2021) – polski malarz, grafik i pedagog.

Tomasz Jerzy Vetulani (ur. 21 grudnia 1965 w Krakowie) – polski artysta, plastyk, malarz, rysownik i rzeźbiarz, posiadający także obywatelstwo holenderskie.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył w latach 1941–1945 Szkołę Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Po wojnie studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach prof. Jerzego Fedkowicza i prof. Czesława Rzepińskiego. Dyplom uzyskał w 1950 roku. Profesor krakowskiej ASP, od 1950 r. związany pracą pedagogiczną z macierzystą Akademią, najpierw jako asystent i adiunkt, od 1966 r. docent; tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1980 r. Dziekan wydziału malarstwa w latach 1978–1981 i prorektor w latach 1981–1987. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1949. Honorowy członek Académie Européenne des Arts w Paryżu. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2004 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za zasługi dla kultury polskiej”. Otrzymał także nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 1993 r. został laureatem Nagrody Honorowej Krakowskiej Filii Fundacji Kultury Polskiej, a w 2015 r. otrzymał Medal ZPAP OK „Vive l'art!,, w 2017 r. został uhonorowany odznaką Honoris Gratia.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.19 listopada jest 323. (w latach przestępnych 324.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 42 dni.

Wśród jego uczniów byli m.in. Ewa Mańkowska, Zbigniew Sprycha i Tomasz Vetulani.

Jego prace znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą. m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie.

Żona: Teresa Wallis-Joniak, absolwentka ASP w Krakowie, krakowska malarka, córki: Anna (konserwator dzieł sztuki) i Marta (architekt).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Zmarł artysta malarz Juliusz Joniak. dzieje.pl. [dostęp 2021-04-06].
 2. Juliusz Joniak malarstwo. pałac sztuki kraków.pl. [dostęp 2013-03-31].
 3. Dziś zmarł prof. Juliusz Joniak - Kultura - Radio Kraków, radiokrakow.pl [dostęp 2021-04-06] (pol.).
 4. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie • TPSP. palac-sztuki.krakow.pl. [dostęp 2021-04-06].
 5. Juliusz Joniak - Art Decorum Galeria Sztuki Współczesnej Kraków, www.art-decorum.pl [dostęp 2021-04-06].
 6. Zmarł artysta malarz Juliusz Joniak, krakow.tvp.pl [dostęp 2021-04-06] (pol.).
 7. Teresa Wallis-Joniak - Art Decorum Galeria Sztuki Współczesnej Kraków. art-decorum.pl. [dostęp 2021-04-06].
 8. Koloryzm - z oglądania świata - Teresa Wallis i Juliusz Joniakowie - Koło kultury - Kultura w Małopolsce - Audycje - Radio Kraków, radiokrakow.pl [dostęp 2021-04-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wirydarz Galeria Sztuki Współczesnej | Juliusz Joniak. [dostęp 2013-04-01].
 • Juliusz Joniak - Art Decorum Galeria Sztuki Współczesnej Kraków, www.art-decorum.pl [dostęp 2021-04-17].
 • Juliusz Joniak - Art Decorum Galeria Sztuki Współczesnej Kraków, www.art-decorum.pl [dostęp 2021-04-17].
 • Malarstwo Juliusza Joniaka (film z udziałem artysty)
 • "Koloryzm - z oglądania świata" - Teresa Wallis i Juliusz Joniakowie (audycja - wywiad z artystami)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Czesław Rzepiński (ur. 8 lutego 1905 w Strusowie koło Trembowli, zm. 6 grudnia 1995 w Krakowie) - polski malarz, pedagoog, przedstawiciel koloryzmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama