Julius Baer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julius Bär Gruppe (Julius Baer Group) – szwajcarski bank z siedzibą w Zurychu działający w sektorze bankowości prywatnej. Obecny w 29 krajach w Europie, Bliskim Wschodzie, Azji oraz Ameryce Łacińskiej.

Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2014 roku bank zajął 1202 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 2000 magazynu Forbes.

Historia banku sięga lat 90. XIX wieku kiedy Julius Baer, od którego nazwiska wzięła się później nazwa przedsiębiorstwa, założył w Zurychu kantor wymiany walut, który szybko przekształcił swoją działalność na zarządzanie majątkiem oraz handel akcjami i walutami. W 1901 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Julius Baer & Co i uzyskało licencję na działalność maklerską na Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu. 14 marca 1924 roku nabyło budynek przy Bahnhofstrasse 36, w którym do roku 1922 znajdowała się centrala Szwajcarskiego Banku Narodowego. W 1925 do budynku przeniesiono siedzibę przedsiębiorstwa, która mieści się tam do dnia dzisiejszego. W 1974 założono spółkę Julius Baer & Co. (Holding) Ltd., a cały dotychczasowy majątek firmy przeniesiono do Bank Julius Baer & Co. Ltd. W 1980 roku Baer Holding Ltd, następca Julius Baer & Co. (Holding) Ltd., wszedł na giełdę, a w roku 2000 stał się częścią indeksu SMI. W 1996 nazwę Baer Holding Ltd. zmieniono na Julius Baer Holding Ltd.

Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2014 roku aktywa grupy zostały wycenione na 82,2 mld CHF.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Annual Report 2014, Julius Baer Group Ltd. (ang.). Julius Baer. [dostęp 2014-04-22].
  2. Julius Baer Group (ang.). Forbes. [dostęp 2015-04-22].
  3. Our History in a Nutshell (ang.). Julius Baer. [dostęp 2015-04-22].
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Swiss Market Index to indeks giełdowy spółek notowanych na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Swiss Exchange). W skład indeksu może wchodzić maksymalnie 30 spółek. Obecnie indeks obejmuje akcje 26 spółek.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Bank – osoba prawna wykonująca działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku. Banki należą do tak zwanych instytucji zaufania publicznego.

Reklama