Julianna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julianna – imię żeńskie, pochodzenia łacińskiego – (julus). Odmiana imienia Juliana. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Julianna w 2017 r. zajmowała 124. miejsce w grupie imion żeńskich.

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Julian jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Powstało w wyniku spolonizowania łacińskiego imienia Julianus. W Polsce występuje od XIII wieku.

Męski odpowiednik to Julian.

Julianna imieniny obchodzi: 16 lutego, jako wspomnienie św. Juliany z Nikomedii, 5 kwietnia, 14 kwietnia, 19 czerwca, 12 sierpnia, 15 sierpnia, 17 sierpnia, 19 sierpnia i 1 listopada.

Znane osoby noszące imię Julianna:

 • Julianna Aleksandrowna Twerska – córka wielkiego księcia Aleksandra twerskiego, druga żona księcia litewskiego Olgierda, matka króla Władysława Jagiełły
 • Juliana Felisberta (ur. 1983) – brazylijska siatkarka plażowa
 • Juliane Plambeck – niemiecka, skrajnie lewicowa terrorystka, działaczka "Ruchu 2 Czerwca" i RAF
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Imiona żeńskie nadane w 2017. gov.pl. [dostęp 2018-02-17].
  2. Santi e beati
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Juliana z Nikomedii, święta Juliana, Juliana Nikomedyjska (cs. Muczenica Iulianija Nikomidijskaja) – męczennica i dziewica żyjąca na przełomie III i IV wieku, święta kościoła katolickiego i prawosławnego.




  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Aleksander twerski (ur. 7 października 1301 zm. 29 października 1339) – książę nowogrodzki 1325-1327, wielki książę twerski 1326-1327, 1338-1339 oraz włodzimierski 1326-1327.
  Juliana Felisberta da Silva (ur. 12 lipca 1983 w Santosie) – brazylijska siatkarka plażowa. Brązowa medalistka olimpijska 2012 z Londynu, mistrzyni Świata 2011, a także sześciokrotna zwyciężczyni FIVB Bech Volley World Tour w parze z Larissą.
  15 sierpnia jest 227. (w latach przestępnych 228.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 138 dni.
  Olgierd (biał. Альгерд, ros. Ольгерд, lit. Algirdas, ur. ok. 1296 lub ok. 1304, zm. 1377) – wielki książę litewski, syn Giedymina, z dynastii Giedyminowiczów.
  Juliane Plambeck (ur. 16 lipca 1952 we Fryburgu Bryzgowijskim, zm. 25 lipca 1980 koło Bietigheim-Bissingen) – niemiecka skrajnie lewicowa terrorystka, działaczka Ruchu 2 Czerwca i RAF.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama