Julian Lennon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Charles Julian Lennon (ur. 8 kwietnia 1963 w Liverpoolu) – brytyjski muzyk, autor tekstów piosenek i aktor.

Hey Jude – ballada rockowa zespołu The Beatles. Została napisana przez Paula McCartneya. Ta trwająca 7 minut i 9 sekund piosenka przez dwa tygodnie była numerem jeden na brytyjskich listach przebojów, zaś w Stanach Zjednoczonych pozostała na szczycie listy magazynu "Billboard" przez dziewięć tygodni, co stanowi rekord, jeśli chodzi o piosenki tego zespołu. Był to drugi najlepiej sprzedający się singiel zespołu, zaraz po I Want to Hold Your Hand.Yoko Ono Lennon (jap. 小野 洋子 Ono Yōko, ur. 18 lutego 1933 w Tokio) – amerykańska artystka, wokalistka i feministka pochodzenia japońskiego, żona Anthony’ego Coxa, a następnie Johna Lennona, matka Seana Lennona i Kyoko Chan Cox.

Jest pierwszym dzieckiem Johna Lennona - z jego pierwszą żoną, Cynthią Lennon. Imię Julian pochodzi od imienia jego babci, Julii Lennon (matki Johna), która zginęła w wypadku, potrącona przez samochód Standard Vanguard, prowadzony przez policjanta Erica Clague, w roku 1958. Ojcem chrzestnym Juliana był Brian Epstein, menedżer zespołu The Beatles.

The Dirty Mac – angielska supergrupa rockowa założona w 1968 roku, w której skład wchodzili John Lennon, Eric Clapton, Keith Richards oraz Mitch Mitchell. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Dzieciństwo[ | edytuj kod]

W dzieciństwie Julian był izolowany przez matkę od życia publicznego. Także Brian Epstein prosił Johna, aby nie ujawniał, że ma żonę i dziecko, gdyż mogło to źle wpłynąć na wizerunek zespołu. Mimo to, Julian w wieku 4 lat zagrał u boku ojca w filmie Magical Mystery Tour. Rok później John i Cynthia rozwiedli się, co spowodowało ochłodzenie się jego stosunków z ojcem. To właśnie po tym wydarzeniu Paul McCartney napisał dla niego słynną piosenkę Hey Jude, która najpierw miała nosić tytuł Hey Jules. Jego rysunek farbkami akwarelowymi, który przedstawiał koleżankę z klasy o imieniu Lucy, fruwającą między chmurami i otoczoną diamentami, był inspiracją do napisania jednej z najpopularniejszych piosenek zespołu The Beatles – Lucy in the Sky with Diamonds. Kołysanka, która została napisana przez Johna dla Juliana stała się później słynna, jako utwór Goodnight z płyty The Beatles. Na tymże albumie znajduje się także jego ulubiona piosenka – Dear Prudence.

Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Backbeat – biograficzny film muzyczny, wydany w 1994 roku. Opowiada on o hamburskim okresie twórczości zespołu The Beatles, koncentrując się szczególnie na wątku przyjaźni lidera grupy, Johna Lennona i pierwszego basisty, Stuarta Sutcliffe’a, oraz miłości Sutcliffe’a do niemieckiej artystki Astrid Kirchherr. Scenariusz filmu oparto na książce Alana Claysona i Pauline Sutcliffe The real life story behind Backbeat – Stuart Sutcliffe: The Lost Beatle. Film poza przyjaźnią Lennona i Sutcliffe’a pokazuje tryb życia członków zespołu, jaki wtedy prowadzili oraz ciemną stronę nocnego życia w Hamburgu.
Steven Tyler właściwie Steven Victor Tallarico (ur. 26 marca 1948 w Yonkers) – amerykański wokalista i współautor tekstów zespołu rockowego Aerosmith. Potrafi także grać na gitarze, harmonijce, pianinie, mandolinie, perkusji i banjo.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Harvey Phillip Spector (ur. 26 grudnia 1939 w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny i muzyk aktywny zawodowo głównie w latach 60. i 70. XX wieku.

Reklama