Julian Glover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julian Wyatt Glover (ur. 27 marca 1935 w Londynie) – brytyjski aktor teatralny i filmowy.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Scoop – Gorący temat (ang. Scoop) – amerykańsko-brytyjska komedia kryminalna z 2006 roku w reżyserii Woody’ego Allena.

Glover jest przede wszystkim znakomitym aktorem teatralnym, występował m.in. w Royal Shakespeare Company. Szerokiej publiczności i fanom „bondowskiej serii” pozostaje w pamięci jako Aristotle Kristatos – przeciwnik Jamesa Bonda w filmie Tylko dla twoich oczu (1981; John Glen). Zagrał także w wielkich hollywoodzkich produkcjach, takich jak: Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje (1980; reż. Irvin Kershner), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989; reż. Steven Spielberg), Troja (2004; reż. Wolfgang Petersen). Pojawiał się gościnnie w popularnych serialach telewizyjnych; m.in.: Rewolwer i melonik, Święty, Magnum, Detektyw Remington Steele.

Młoda Wiktoria (ang. The Young Victoria, 2009) − amerykańsko-brytyjski melodramat historyczny w reżyserii Jeana-Marca Vallée.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Aktor był dwukrotnie żonaty, pierwszy raz ożenił się w 1957 roku z aktorką Eileen Atkins, z którą rozstał się w 1966. Drugą wybranką Glovera była również aktorka Isla Blair, z którą ożenił się w 1968 roku i ma z nią syna Jamiego Glovera.

Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.Wolfgang Petersen (ur. 14 marca 1941 w Emden) – niemiecki reżyser i producent filmowy i telewizyjny. Swoją karierę rozpoczął na początku lat 60., reżyserując sztuki teatralne. W latach 70. rozpoczął pracę w telewizji niemieckiej (RFN), a następnie zajął się realizacją filmów.

Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • Przygody Toma Jonesa (1963) jako porucznik Northerton
 • Britannic w niebezpieczeństwie (1974) jako komandor Marder
 • Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980) jako generał Maximilian Veers
 • Tylko dla twoich oczu (1981) jako Aristotle „Aris” Kristatos
 • Krzyk wolności (1987) jako Don Card
 • Czwarty protokół (1987) jako Brian Harcourt-Smith
 • Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) jako Walter Donovan
 • Wyspa skarbów (1990) jako dr Livesey
 • Król Ralph (1991) jako Gustav
 • Vatel (2000) jako książę de Conde
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) jako Aragog (głos)
 • Troja (2004) jako Triopas
 • Scoop – Gorący temat (2006) jako lord Lyman
 • Lustra (2008) jako Robert Esseker
 • Młoda Wiktoria (2009) jako Arthur Wellesley, 1. książę Wellington
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Julian Glover w bazie IMDb (ang.)
 • Julian Glover w bazie Filmweb
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Cry Freedom - brytyjski film biograficzny w reżyserii Richarda Attenborough z 1987, opowiadający historię życia południowoafrykańskiego bojownika o równouprawnienie rdzennych mieszkańców RPA, Stevena Biko. Rolę Biko gra Denzel Washington.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.
  Tylko dla twoich oczu – dwunasty oficjalny film o przygodach James Bonda. Fabuła filmu nawiązuje do motywów opowiadań Iana Fleminga Tylko dla twoich oczu oraz Ryzyko zamieszczonych w zbiorze Tylko dla twoich oczu. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz piąty Roger Moore. 007 musi zbadać zagadkę zaginięcia brytyjskiego nadajnika ATAC, służącego do zarządzania flotą Zjednoczonego Królestwa.

  Reklama