• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Beck

  Przeczytaj także...
  Paul Goodman (ur. 9 września 1911 w Nowym Jorku, zm. 2 sierpnia 1972 w North Stratford) – powieściopisarz, dramatopisarz, poeta i psychoterapeuta, chociaż najbardziej znany jako krytyk społeczny, anarchistyczny filozof oraz intelektualista. Często uważany za socjologa, jednak podczas wystąpienia w Experimental College w San Francisco State w 1964 stanowczo temu zaprzeczył i powiedział, że nie może czytać publikacji socjologicznych, ponieważ to nauka bez życia. Autor wielu książek, m.in. Growing Up Absurd i The Community of Scholars. Goodman był działaczem w pacyfistycznej lewicowej partii w latach sześćdziesiątych oraz osobą inspirującą studentów tamtej epoki. Był terapeutą przez wiele lat oraz współwynalazcą Gestalt Therapy w latach czterdziestych i pięćdziesiątych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.

  Julian Beck (ur. 31 maja 1925, zm. 14 września 1985) – amerykański aktor, reżyser, scenograf, malarz i poeta, współzałożyciel i wieloletni kierownik The Living Theatre.

  Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

  Pochodził z Nowego Jorku, był synem Mabel Lucille Beck (z domu Blum) – nauczycielki i Irwinga Becka – przedsiębiorcy. Kształcił się na Uniwersytecie Yale’a oraz w City College of New York, zarzucił jednak naukę na rzecz aktywności artystycznej.

  Living Theatre (z ang. „żyjący teatr”) – teatr alternatywny założony przez aktorkę Judith Malinę oraz malarza, poetę i performera Juliana Becka w Nowym Jorku w roku 1947.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Wiedzę teatralną zdobywał pod kierunkiem Erwina Piscatora. W 1943 poznał Judith Malinę, która w 1948 została jego żoną. Tworzyli razem związek otwarty (m.in. ich wspólnym kochankiem był Lester Schwarz, biseksualny robotnik portowy). Jako awangardowy malarz debiutował w 1945 wystawą w galerii Guggenheima.

  Związek otwarty lub małżeństwo otwarte – związek lub małżeństwo, w którym partnerzy godzą się na utrzymywanie kontaktów seksualnych z innymi osobami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  The Living Theatre[ | edytuj kod]

  W 1947 wraz z Judith Maliną Julian Beck założył The Living Theatre, który współtworzył aż do swojej śmierci. Wspólnie budowali popularność teatru w nowojorskim środowisku off-off-broadwayowym, razem po realizacji spektaklu The Brig opuścili Stany Zjednoczone, rozpoczynając karierę w Europie. Po rozpadzie w 1970 komuny tworzącej teatr na mniejsze grupy Beck i Malina, pozostawszy przy dotychczasowej nazwie, kontynuowali wspólną pracę. W latach 80. powrócili do Nowego Jorku. Odgrywał główne role w spektaklach teatru, do najbardziej znanych należą: Kreon w Antygonie (1967), postacie w Paradise Now! (1968), Matuzalem/Shaw w The Yellow Menthuselah (1982), Obcy w The Archaeology of Sleep (1983). Był autorem scenografii do większości spektakli, w tym do The Connection (1959), The Brig (1963) oraz do szczególnie widowiskowego Frankensteina (1965). Od niego zależała zawsze literacka warstwa spektakli, sam był autorem tekstu do m.in. The Archeaology of Sleep. Rzadziej zajmował się reżyserią, do jego realizacji można zaliczyć: Dziś wieczór improwizujemy Pirandella (1955 i 1959), Many Loves W. C. Williamsa (1959), The Cave At Macphelah Paula Goodmana (1959), Człowiek jak człowiek Brechta (1962).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Role filmowe[ | edytuj kod]

 • 1967 – Król Edyp, jako Tyrezjasz
 • 1969 – Miłość i gniew, jako umierający mężczyzna
 • 1984 – Cotton Club, jako Sol Weinstein
 • 1986 – 9 1/2 tygodnia, jako gość na kolacji
 • 1986 – Duch II: Druga strona, jako Kane
 • Inne aktywności[ | edytuj kod]

  Beck jest także autorem zbiorków wierszy: Songs of the Revolution: One to Thirty-Five (1963), Twenty-One Songs of the Revolution (1969), Songs of the Revolution: Thirty-Six to Eighty-Nine, Union Generale d'Editions (1974).

  Luigi Pirandello (ur. 28 czerwca 1867, zm. 10 grudnia 1936 w Rzymie) – dramaturg, powieściopisarz i nowelista włoski. W swej twórczości zajmuje się człowiekiem i społeczeństwem – hipokryzją i stereotypami funkcjonującymi w stosunkach międzyludzkich.Cotton Club – klub nocny w nowojorskim Harlemie, powstały w 1918 roku. W historii jazzu istotną rolę odgrywał w latach 20. i 30. XX wieku. Był wtedy miejscem występów czołowych muzyków jazzowych, takich jak: Cab Calloway, czy Duke Ellington. Tutaj także spotykał się świat gangsterski Ameryki, co sfabularyzował Francis Ford Coppola w filmie z 1985 roku, zatytułowanym właśnie Cotton Club.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Julian Beck Biography (ang.). [dostęp 2011-02-07].
  2. Dorothy Podber (ang.). The Telegraph, 2008-02-22. [dostęp 2011-02-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Julian Beck w bazie IMDb (ang.)
 • Julian Beck w bazie Filmweb
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Małgorzata Semil, Elżbieta Wysińska: Słownik współczesnego teatru. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1990, s. 29-30. ISBN 83-221-0444-8.
 • off-off-Broadway (ang. dosł. poza off-Broadwayem) – nazwa używana na określenie grupy niewielkich, niezależnych teatrów nowojorskich, mniejszych niż broadwayowskie i off-broadwayowskie oraz na określenie wystawianych w nich produkcji obejmujących przede wszystkim sztuki, musicale oraz performance art. Sceny i produkcje off-off-Broadwayu mają głównie charakter eksperymentalny i awangardowy.Król Edyp (wł. Edipo re, ang. Oedipus Rex) – film fabularny koprodukcji włosko-marokańskiej z 1967 roku. Ekranizacja antycznej tragedii Sofoklesa Król Edyp.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kolegium Miejskie Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku (ang. The City College of The City University of New York), powszechniej znane jako City College of New York lub po prostu City College, CCNY (skrótowo), czy City (potocznie), jest uczelnią wyższą w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, najstarszą z 24 instytucji kształcenia wyższego Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku i pierwszą publiczną szkołą wyższą w Stanach Zjednoczonych. Jej zaprojektowany przez George’a Browne’a Posta neogotycki kampus rozciągający się wzdłuż Convent Avenue od 130. do 141. ulicy na wzgórzach Harlemu na Manhattanie jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych wizytówek dzielnicy.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.677 sek.