Julia Smykowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julia Smykowska (ur. 11 czerwca 1951 w Żninie) – polska organistka i pedagog.

Józef Surzyński (ur. 15 marca 1851 w Śremie, zm. 5 marca 1919 w Kościanie), polski historyk i teoretyk muzyki, dyrygent, kompozytor, ksiądz katolicki.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończyła studia muzyczne (z wyróżnieniem) w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego w Poznańskiej Akademii Muzycznej (1976 r.) a wcześniej (1974 r.) uzyskała dyplom w klasie fletu prof. Franciszka Langnera.

Jako stypendystka rządu belgijskiego w 1978 roku przebywała gościnnie w Antwerpii, gdzie w klasie organów prof. Stanisława Deriemaeker'a poszerzała swe umiejętności w zakresie wykonawstwa muzyki dawnej.

Kolejny etap obejmował współpracę artystyczną z prof. Hubertem Schooonbroodt'em w Królewskim Konserwatorium w Liège i uwieńczony został otrzymanym dyplomem 1 Prix w roku 1981 oraz "diplôme supérieur" w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w roku 1983.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

W latach 19831984 otrzymała stypendium artystyczne niemieckiej fundacji Vera-Ritter-Stiftung i odbyła dalsze studia mistrzowskie u prof. Heinza Wunderlicha i prof. Rose Kirn w Hamburgu. Jednocześnie pogłębiała swoją wiedzę na Wydziale Muzykologii Uniwersytetu Hamburskiego oraz sprawowała funkcję organisty kościoła Sankt Joseph (Hamburg Altona). Wieloletnia solistka zespołu muzyki dawnej "Collegium Musicorum Posnaniensum" (flet i pozytyw).

Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Koncertuje w Polsce oraz w wielu ośrodkach europejskich m.in. w Słowacji, Niemczech, Belgii, Włoszech, Francji, Holandii i Luksemburgu.

Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji organowej: we Włoszech u prof. Luigi Tagliaviniego (Accademia di musica italiana per organo Pistoia), w Weimarze u Johannesa Ernsta Köhlera oraz u prof. Guy Bovet'a w Bielefeld.

Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Warszawie oraz TVP Poznań. Jest organizatorem "Filipińskich Koncertów Organowych i Kameralnych" w Poznaniu. Za swą działalność odznaczona Honorową Odznaką Miasta Poznania..

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Wieloletni pedagog klasy organów w poznańskim Liceum Muzycznym im. Mieczysława Karłowicza, oraz na kierunku Muzyki Kościelnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1994 roku Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny w Warszawie) przyznała Julii Smykowskiej stopień doktora w zakresie muzyki organowej .

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Nagrania płytowe Julii Smykowskiej obejmują m.in. prawykonania: "25 Preludiów organowych op. 38" Władysława Żeleńskiego, Suity organowej "Witraż Joanny d'Arc" Edouarda Senny oraz twórczości organowej (przygrywek, preludiów i fug) ks.dr. Józefa Surzyńskiego.

Jest autorką publikacji "Muzyka organowa ks. dr. Józefa Surzyńskiego (1851-1919) analiza * interpretacja * wartości estetyczne".

Romuald Sroczyński (ur. 5 lipca 1922 w Krakowcu, zm. 22 grudnia 2006 we Wrocławiu) - polski organista, pedagog i profesor.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
Władysław Marcjan Mikołaj Żeleński (ur. 6 lipca 1837 w Grodkowicach pod Krakowem, zm. 23 stycznia 1921 w Krakowie) – polski kompozytor, pianista, organista, pedagog, organizator życia muzycznego.
Organista – muzyk grający na organach. Najczęściej organista jest zarazem akompaniatorem liturgicznym w kościele katolickim lub akompaniatorem pieśni w kościołach protestanckich. Dobry organista powinien mieć opanowaną sztukę improwizacji, kompozycji i czytania nut a vista. Bardzo często zresztą w codziennej pracy organisty te umiejętności okazują się niezbędne.
Mieczysław Karłowicz herbu Ostoja (ur. 11 grudnia 1876 w Wiszniewie, zm. 8 lutego 1909 w Tatrach) – polski kompozytor i dyrygent. Autor kompozycji symfonicznych i poematów symfonicznych. Przedstawiciel nurtu późnego romantyzmu. Również taternik, fotografik i publicysta.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama