Julia (film 1977)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julia – amerykański film z 1977 roku w reżyserii Freda Zinnemanna. Adaptacja prozy Lillian Hellman, wykorzystująca fakty z jej życia.

Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.Lillian Florence Hellman (ur. 20 czerwca 1905 w Nowym Orleanie, zm. 30 czerwca 1984 w Tisbury w stanie Massachusetts) - amerykańska dramatopisarka i scenarzystka, łączona przez całe życie z lewicą.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Film opowiada o przyjaźni tej amerykańskiej pisarki z tytułową Julią. Porusza on także kwestię nietypowej relacji łączącej Hellman z pisarzem Dashielem Hammettem, jej towarzyszem życia przez 30 lat.

Nagroda BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznawana jest od 1952 roku. W latach 1952-67 przyznawana była dla najlepszej aktorki brytyjskiej i zagranicznej.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Oscar za najlepszą reżyserię (The Academy Award for Directing) – jedna z nagród przyznawanych reżyserom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży reżyserskiej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii.
Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Złote Globy za najlepszą reżyserię jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku, przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.
Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.
Lisa Pelikan (ur. 12 lipca 1954) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodzona w Berkeley w Kalifornii, Pelikan studiowała dramat w Juilliard School na pełnym stypendium. Następnie zadebiutowała na Broadwayu w 1977 roku w produkcji Romea i Julii. W tym samym roku pojawiła się jako młodsza wersja tytułowej bohaterki Vanessy Redgrave w filmie Julia. Następnie zagrała w horrorze Jennifer (1978). Jej pozostałe filmy to Ghoulies (1985) i Return to the Blue Lagoon (1991).
Złoty Glob za najlepszy film dramatyczny (Golden Globe Award for Best Motion Picture – Drama) – jedna z nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA).

Reklama