Jude Law

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jude Law, 2011

David Jude Heyworth Law (ur. 29 grudnia 1972 w Lewisham) – brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i producent filmowy, laureat nagrody BAFTA (1999) za drugoplanową rolę Dickiego Greenleafa w filmie Utalentowany pan Ripley, honorowego Césara (2007), nagrody prezydenta na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (2010), dwukrotnie nominowany do Oscara: w 2000 za drugoplanową rolę w filmie Utalentowany pan Ripley i w 2004 za główną rolę w filmie Wzgórze nadziei.

Albus Percival Wulfryk Brian Dumbledore (ur. w lipcu lub sierpniu 1881, zm. prawdopodobnie 28 czerwca 1997) – postać fikcyjna występująca w serii książek o Harrym Potterze autorstwa angielskiej pisarki Joanne K. Rowling.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Lewisham, w dzielnicy południowego Londynu jako syn pary nauczycieli – Margaret „Maggie” Anne (z domu Heyworth) i Petera Roberta Law. Jego starsza siostra Andrea Natasha (ur. 1 stycznia 1970) została artystką malarką, grafikiem i fotografem. Jego imię zostało zaczerpnięte z książki Thomasa Hardy Juda nieznany i piosenki The BeatlesHey Jude”. Dorastał w Blackheath, w rejonie Royal Borough of Greenwich. Kształcił się w John Ball Primary School w Blackheath i Kidbrooke School, zanim uczęszczał do Alleyn's School.

Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.Alfred Bruce Douglas, Bosie (ur. 22 października 1870 w Worcestershire, zm. 20 marca 1945 w Lancing), brytyjski pisarz, poeta, tłumacz.

Kariera[ | edytuj kod]

Pracę zawodową z aktorstwem rozpoczął w wieku dwunastu lat, dołączając do National Youth Music Theatre, gdzie grał Józefa w musicalu Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice’a Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze (1989) i spektaklu Bertolta Brechta Kaukaskie koło kredowe (1989). Porzucił szkołę, aby poświęcić cały czas roli w operze mydlanej Famillies. W 1992 zaczął grać przede wszystkim w teatrze. Był nominowany do Laurence Olivier Award w kategorii najlepszy debiutant za rolę Michaela w tragikomedii Jeana Cocteau Straszni rodzice (Les Parents terribles) w Lyttelton Theatre. W 1995 otrzymał nominację do nagrody Tony za rolę Michaela w sztuce Straszni rodzice (Indiscretions) u boku Kathleen Turner w Ethel Barrymore Theatre na Broadwayu.

Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Debiutem filmowym aktora była rola w dramacie kryminalnym Paula W. S. Andersona Shopping (1994). Po udziale w dramacie wojennym Piętno (1997) jako żołnierz z Clive Owenem, filmie science fiction Andrew Niccola Gattaca – szok przyszłości (1997) i dramacie kryminalnym Clinta Eastwooda Północ w ogrodzie dobra i zła (1997), zagrał postać Lorda Alfreda 'Bosie' Douglasa w filmie biograficznym Wilde (1997) u boku Stephena Fry, Vanessy Redgrave i Orlando Blooma.

Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi. Barbados – państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, zajmujące wyspę o tej samej nazwie, położoną w archipelagu Małych Antyli, na Oceanie Atlantyckim. Najbardziej na wschód wysunięta wyspa Karaibów. Powierzchnia kraju wynosi 430 km², a liczba ludności – 294 560 (2020). Stolicą i największym miastem jest Bridgetown.

W 1998 pojawił się w roli wampira w kilkukrotnie nagrodzonym horrorze Mądrość krokodyli. Rok później wcielił się w postać głównego bohatera Teda Pikula w filmie Davida Cronenberga eXistenZ (1999). Jego drugoplanowa rola Dickiego Greenleafa w thrillerze psychologicznym Anthony’ego Minghelli Utalentowany pan Ripley (The Talented Mr. Ripley, 1999) została uhonorowana nagrodą BAFTA oraz była nominowana do Złotego Globu i Oscara.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Hey Jude – ballada rockowa zespołu The Beatles. Została napisana przez Paula McCartneya. Ta trwająca 7 minut i 9 sekund piosenka przez dwa tygodnie była numerem jeden na brytyjskich listach przebojów, zaś w Stanach Zjednoczonych pozostała na szczycie listy magazynu "Billboard" przez dziewięć tygodni, co stanowi rekord, jeśli chodzi o piosenki tego zespołu. Był to drugi najlepiej sprzedający się singiel zespołu, zaraz po I Want to Hold Your Hand.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 64. MFF w Cannes (2011).

Za telewizyjną kreację Piusa XIII w serialu Paolo Sorrentino Młody papież (The Young Pope, 2016) otrzymał Nagrodę Fondazione Mimmo Rotella na 73. MFF w Wenecji.

9 kwietnia 2017 roku zagrał kierowcę Gina w scenicznej adaptacji filmu Luchino Viscontiego z 1943 roku Opętanie na scenie Barbican Theatre w Londynie.

W 2018 wystąpił w filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda jako Albus Dumbledore.

Józef, Józef Egipski (hebr. יוֹסֵף; arab. يوسف Jusuf, skrócona forma imienia Josifiasz: [oby] Jah dodał [pomnożył]) – patriarcha biblijny, syn Jakuba i Racheli, żył 110 lat. Jego historia jest opisana jedynie w Księdze Rodzaju, nie ma potwierdzenia w źródłach egipskich. Jednakże biblijny opis dostarcza spójnych i zbieżnych informacji z faktami historycznymi na temat okresu, na który datuje się pobyt Józefa w Egipcie takich jak cena niewolnika czy panujący władcy. Znamiennym faktem, który jest jednym z silnych dowodów potwierdzających pobyt Józefa w Egipcie jest znalezisko w Muzeum Egipskim w Kairze. Badacze z zespołu Sa’ida Muhammada Thabeta, prowadzący prace inwentaryzacyjne w muzeum, twierdzą, że odkryli monety z imieniem i wizerunkiem biblijnego patriarchy. Ich zdaniem mogą one pochodzić z czasów, kiedy Józef żył w Egipcie, co jednak spotyka się ze sceptycznymi komentarzami.Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W 1993, podczas realizacji filmu Shopping, poznał Sadie Frost. Wzięli ślub 2 września 1997. Mają trójkę dzieci: dwóch synów – Rafferty’ego (ur. 6 października 1996) i Rudy’ego (ur. 10 września 2002) oraz córkę Iris (ur. 25 października 2000). Jest ojczymem syna Sadie, Finleya, ze związku z Garym Kempem. 29 października 2003 małżeństwo Jude’a i Sadie definitywnie się rozpadło.

César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Paul William Scott Anderson (ur. 4 marca 1965 r. w Newcastle) – brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta oraz producent filmowy. Wyreżyserował takie produkcje jak Mortal Kombat, Resident Evil oraz Obcy kontra Predator.

Na planie filmu Alfie poznał Siennę Miller. Para zaręczyła się w grudniu 2004, lecz ich związek rozpadł się w listopadzie 2006 po tym, jak Jude przyznał się publicznie do romansu z nianią swoich dzieci. 29 lipca 2009 ogłosił, że po raz czwarty zostanie ojcem po krótkiej znajomości z amerykańską modelką Samanthą Burke (2008), która urodziła mu córkę Sophię (ur. 22 września 2009 w Nowym Jorku). W grudniu 2009 Law i Miller odnowili swój związek. Spędzili razem Boże Narodzenie 2009 na Barbadosie. W lutym 2011 ponownie się rozstali.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Młody Papież (ang. The Young Pope) – serial stworzony i wyreżyserowany przez Paolo Sorrentino. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 21 października 2016 roku we Włoszech, na kanale Sky Atlantic.W głównych rolach wystąpili między innymi Jude Law i Diane Keaton.

Wiosną 2015 przyszło na świat kolejne dziecko Lawa, córka Ada, którą urodziła mu Catherine Harding.

1 maja 2019 poślubił Phillipę Coan. Latem 2020 r. na świat przyszło ich pierwsze wspólne dziecko.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Północ w ogrodzie dobra i zła (ang. Midnight in the Garden of Good and Evil) – amerykański dramat kryminalny z 1997 roku w reżyserii Clinta Eastwooda. Film zrealizowano na podstawie książki Johna Berendta Północ w ogrodzie dobra i zła.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama