Joyce K. Reynolds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joyce K. Reynolds (zm. 28 grudnia 2015) – amerykańska informatyk.

Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.RFC (ang. Request for Comments – dosłownie: prośba o komentarze) – zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. Każdy z nich ma przypisany unikatowy numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się Internet Engineering Task Force.

Reynolds uzyskała stopień licencjata i magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Brała czynny udział w rozwijaniu protokołów stanowiących podstawę Internetu. W szczególności jest autorem lub współautorem wielu dokumentów RFC, zwłaszcza tych, które wprowadziły i zdefiniowały protokoły Telnet, FTP i POP.

University of Southern California (Uniwersytet Południowej Kalifornii, USC) – uczelnia o statusie świeckiego uniwersytetu prywatnego, z siedzibą w Los Angeles w stanie Kalifornia, która powstała w 1880 roku. Obecnie USC kształci ok. 34,8 tysiąca studentów, w tym ok. 16,8 tysięcy słuchaczy studiów licencjackich oraz 18 tysięcy magistrantów i doktorantów. Uczelnia zatrudnia ok. 10,8 tysiąca osób, w tym ok. 4700 pracowników naukowych.FTP, protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.

Reynolds była członkiem zespołu redakcyjnego dokumentów technicznych Request for Comments w latach od 1987 do 2006 oraz pełniła funkcję w IANA razem z Jonem Postelem do czasu nim została przeniesiona do ICANN, w której pełniła tę samą rolę aż do 2001 roku, będąc pracownikiem ISI.

Protokół komunikacyjny to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych.ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) to instytucja odpowiedzialna obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Została powołana do życia 18 września 1998 r. w celu przejęcia od rządu USA funkcji nadzorowania technicznych aspektów Internetu.

Jako dyrektor działu wsparcia użytkowników w IETF w czasie od 1990 do marca 1998 była członkiem Internet Engineering Steering Group.

Za wkład w rozwój Internetu została uhonorowana razem z Bobem Bradenem w 2006 roku nagrodą Postela. Została wymieniona wraz z notką biograficzną w RFC 1336 ↓, na temat Kto jest kim w Internecie (1992).

Zmarła w domu w poniedziałek rano 28 grudnia 2015 z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową.

Informatyk (łac. informare, -atum: obrazowo opisać) – osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce.Jon Postel (ur. 6 sierpnia 1943, zm. 16 października 1998), pełne nazwisko Jonathan Bruce Postel – jeden z najważniejszych twórców Internetu.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. RFC 1336 ↓.
 2. RFC Index, RFC Editor, 6 lutego 2017 [dostęp 2017-02-07] (ang.).
 3. [ih] Joyce K. Reynolds, postel.org, 9 października 2003 [dostęp 2017-02-06] (ang.).
 4. Past IESG Members and IETF Chairs, IETF [dostęp 2017-02-06] (ang.).
 5. Bob Braden and Joyce K. Reynolds recognized with the Internet Society's Postel Award. [zarchiwizowane z adresu 2010-03-11] (ang.).
 6. Joyce Reynolds, IETF, 30 grudnia 2015 [dostęp 2017-02-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • G. Malkin, Who's Who in the Internet: Biographies of IAB, IESG and IRSG Members, FYI 9, RFC 1336, IETF, maj 1992, DOI10.17487/RFC1336, ISSN 2070-1721, OCLC 943595667 (ang.).
 • Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority) to organizacja, która wyłoniła się z Internet Engineering Task Force w celu zaprowadzenia porządku w nazwach domen i adresach IP komputerów przyłączonych do Internetu.

  Reklama