Journey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Journeyamerykański zespół rockowy utworzony w 1973 w San Francisco w Kalifornii.

Jeff Scott Soto (ur. 4 listopada 1965 w Nowym Jorku) - amerykański wokalista. Soto współpracował z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Axel Rudi Pell, Eyes, Talisman, Takara, Humanimal, Human Clay, Kryst The Conqueror, Redlist, The Boogie Knights oraz Soul Sirkus.Separate Ways (Worlds Apart) – piosenka rockowa zespołu Journey, wydana w 1983 roku jako singel promujący album Frontiers.

Grupa przechodziła różne koleje losu do czasu wchłonięcia członków zespołu Santana. Największe sukcesy estradowe miały miejsce w początku lat 80. XX wieku. Powstały wtedy popularne ballady: „Don't Stop Believin'”, „Any Way You Want It”, „Lights”, „Open Arms”, „Separate Ways”, czy „Wheel in the Sky”.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Muzycy[ | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
 • Neal Schon – gitara prowadząca, wokal wspierający (od 1973)
 • Jonathan Cain – instrumenty klawiszowe, gitara rytmiczna, wokal wspierający (od 1980)
 • Arnel Pineda – wokal prowadzący (od 2007)
 • Randy Jackson – gitara basowa (1985–1987, od 2020)
 • Narada Michael Walden - perkusja (1987, od 2020)
 • Jason Derlatka - instrumenty klawiszowe, wokal wspierający (od 2019)
 • Byli członkowie zespołu
 • Ross Valory – gitara basowa, wokal wspierający (1973–1985, 1995-2020)
 • Steve Smith – perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal wspierający (1978–1985, 1995–1998, 2015-2020)
 • Gregg Rolie – instrumenty klawiszowe, wokal prowadzący, harmonijka ustna (1973–1980)
 • George Tickner – gitara rytmiczna (1973–1975)
 • Aynsley Dunbar – perkusja, instrumenty perkusyjne (1974–1978)
 • Robert Fleischman – wokal prowadzący (1977)
 • Steve Perry – wokal prowadzący, instrumenty klawiszowe (1977–1998)
 • Steve Augeri – wokal prowadzący, gitara rytmiczna (1998–2006)
 • Deen Castronovo – perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal prowadzący, wokal wspierający (1998–2015)
 • Jeff Scott Soto – wokal prowadzący (2006–2007)
 • Muzycy koncertowi
 • Prairie Prince – perkusja, instrumenty perkusyjne (1973–1974)
 • Mike Baird – perkusja, instrumenty perkusyjne (1986–1987)
 • Omar Hakim – perkusja, instrumenty perkusyjne (2015)
 • Muzycy sesyjni
 • Stevie "Keys" Roseman – instrumenty klawiszowe (1980)
 • Larrie Londin – perkusja, instrumenty perkusyjne (1985–1986)
 • Bob Glaub – gitara basowa (1986)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Steve Elliott Smith (ur. 21 sierpnia 1954 w Brockton) – amerykański perkusista i wokalista. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie.
  Deen Castronovo (ur. 17 sierpnia 1965 w Westminster w stanie Kalifornia) – amerykański perkusista i wokalista. W latach 1998-2015 był członkiem formacji Journey. Natomiast od 2014 roku współtworzy grupę Revolution Saints. Muzyk współpracował ponadto z takimi zespołami i wykonawcami jak: Planet Us, Marty Friedman, Malice, Cacophony, Bad English, Foreigner, Paul Rodgers, Dr. Mastermind, Geezer Butler, George Bellas, Hardline, Tony MacAlpine, Joey Tafolla, James Murphy, Hawaii, Ozzy Osbourne, Social Distortion, Soul SirkUS, Matthew Ward, Steve Vai, The Enemy oraz Wild Dogs.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama