• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Haydn  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Esterházy (węg. Eszterházy, lub słow. Esterházi) – nazwisko rodowe starej, znaczącej węgierskiej rodziny magnackiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • (3941) Haydn
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tabelaryczne zestawienia symfonii zostały opracowane na podstawie katalogu dzieł J. Haydna zamieszczonego w The New Grove Dictionary Of Music and Musicians, Oxford University Press, 1980, tom 8, s. 371–373 oraz indeksu dzieł zamieszczonych w książce Karl Geiringer, Irene Geiringer Haydn, PWM, Kraków, 1985, 415-417.
  2. Tabelaryczne zestawienie oratoriów zostało opracowane na podstawie katalogu dzieł J. Haydna zamieszczonego w The New Grove Dictionary Of Music and Musicians, Oxford University Press, 1980, tom 8, s. 363 oraz indeksu dzieł zamieszczonych w książce Karl Geiringer, Irene Geiringer Haydn, PWM, Kraków, 1985, 425.
  3. Joseph Haydn, Die Schöpfung, 1810, polona.pl [dostęp 2020-10-16].
  4. Joseph Haydn, Die Jahreszeiten = Les Saisons : Oratorium, 1900, polona.pl [dostęp 2020-10-16].
  5. Tabelaryczne zestawienie mszy zostało opracowane na podstawie katalogu dzieł J. Haydna zamieszczonego w The New Grove Dictionary Of Music and Musicians, Oxford University Press, 1980, tom 8, s. 360–361 oraz indeksu dzieł zamieszczonych w książce Karl Geiringer, Irene Geiringer Haydn, PWM, Kraków, 1985, s. 426–427.
  6. W tytułach mszy Es-dur Hob.XXII:4 oraz C-dur Hob.XXII:5 skrót BVM – oznacza Beata Virgo Maria (Błogosławiona Dziewica Maria).
  7. Joseph Haydn, La Vera Contanza, 1897, polona.pl [dostęp 2020-10-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Joseph Haydn – nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowej Choral Public Domain Library (ChoralWiki)
 • Partytury do utworów Josepha Haydn w serwisie Polona.pl
 • Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Gregor Joseph Werner (ur. 28 stycznia 1693 w Ybbs an der Donau, zm. 6 marca 1766 w Eisenstadt) – austriacki kompozytor okresu baroku.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frenologia (gr. phren - rozum, dusza) teoria z XVIII i XIX wieku opracowana przez Franza Josefa Galla (1758-1828) i Johanna Spurzheima (1776-1832), wedle której kora mózgu była podzielona na odrębne ośrodki, z których każdy zapewniał fizykalne podstawy zjawisk psychicznych. Zjawiska psychiczne o jakich stwierdza ta koncepcja, stanowią wybór, prawdopodobnie zupełnie subiektywny, różnych zdolności intelektualnych, muzycznych, cech charakteru itp. Frenolodzy zakładali, że te różne talenty i zdolności u różnych ludzi rozwijają się w różny sposób, co ma swoje odzwierciedlenie również w anatomicznych rozmiarach odpowiedniego ośrodka korowego - a więc odpowiedniej części kory mózgu. Ponieważ pewne przymioty intelektualne, o jakich koncepcja ta mówi, rozwijały się silniej, ich neuroanatomiczne podłoże również przyjmowało większe rozmiary, a tym samym, miało wpływ na rozwój kształtu czaszki. Tym samym określony ośrodek korowy (utożsamiony z określoną funkcją psychiczną) o większych rozmiarach powodował w tym właśnie miejscu uwypuklenie czaszki. W praktyce poglądy te sprowadzały się do twierdzeń frenologów, że na podstawie kształtu czyjejś czaszki są w stanie określić, jakie ta osoba ma talenty i ułomności. Koncepcja ta była bardzo popularna i przez wiele osób traktowana poważnie. Przeprowadzane przez frenologów badania czaszek i wnioski wysuwane na tej podstawie były subiektywne i prowadziły do potwierdzenia istniejących ówcześnie stereotypów płciowych czy rasowych. Nauka nie potwierdza związku kształtu czaszki ze zdolnościami intelektualnymi, cechami charakteru, czy talentami muzycznymi.
  Dolní Lukavice - miejscowość w byłym powiecie Pilzno Południe, 815 mieszkańców w 2006. Znajduje się tu zamek barokowy hrabiów Morzin, w którym kapelmistrzami byli wybitni kompozytorzy tamtego okresu Johann Friedrich Fasch, ok. 1720, i Joseph Haydn (1758 - 1760, skomponował tu pierwszą symfonię).
  Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu, niem. Stephansdom, Domkirche St. Stephan zu Wien – duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
  Esterháza (czyt. [eszterhaaza]) – zamek w Fertőd na Węgrzech, którego budowę zlecił w 1766 roku Mikołaj Józef książę Esterházy. Ezterháza bywa nazywany "węgierskim wersalem". Na tych terenach stała wcześniej myśliwska loggia Süttör, zbudowana według projektu Antona Erharda Matinelliego z 1720 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.889 sek.