Josei-manga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Josei-manga (jap. 女性漫画) – rodzaj mangi i anime, który opowiada o codziennym życiu kobiet w Japonii i jest skierowany do starszych nastolatek i dojrzałej widowni żeńskiej.

Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.

Głównymi bohaterkami są najczęściej dorosłe kobiety, rzadziej uczennice i nastolatki. Ten rodzaj mangi nie ma podtekstu seksualnego.

W Japonii na określenie tego rodzaju twórczości używa się także zwrotu pochodzącego z języka angielskiego: Ladies Comics (jap. レディースコミック rediisu komikku), w skrócie Redikomi (jap. レディコミ).

Przykłady josei-mangi[ | edytuj kod]

 • Hachimitsu to Clover
 • Kuragehime
 • Paradise Kiss
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Josei (ang.). Anime News Network. [dostęp 2011-03-17].
  2. Everything you need to know about the Josei Genre (ang.). Jappleng University. [dostęp 2014-04-08].
  Kuragehime (jap. 海月姫, Kuragehime, dosł. Meduzowa księżniczka) – josei-manga autorstwa Akiko Higashimury. Na jej podstawie stworzono anime, którego pierwszy odcinek został wyemitowany w Japonii 15 października 2010 roku.Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Warto wiedzieć że... beta

  Anime News Network (ANN) – anglojęzyczna strona internetowa na temat anime, mangi i japońskiego popu. Strona zawiera wiele recenzji, różne fora, gdzie czytelnicy mogą dyskutować na interesujące ich tematy oraz encyklopedię o dużej liczbie artykułów o mangach i anime (z informacjami na temat produkcji, japońskiej i angielskiej obsady, piosenek, fabuły itp.). Zasób encyklopedii to m.in. 13 803 tytułów i 99 495 nazwisk (dane z lutego 2012 roku).
  Paradise Kiss (jap. パラダイス・キス, Paradaisu Kisu), w skrócie Parakiss – josei-manga autorstwa Ai Yazawy, która ukazywała się w japońskim magazynie Zipper od 1999 do 2003 roku. Opowiada ona historię Yukari Hayasaki, osiemnastoletniej uczennicy prestiżowego liceum, która zostaje zwerbowana jako modelka do szkolnego pokazu przez czwórkę absolwentów technikum artystycznego Yazawa (Yazagaku) i od tej pory zaczyna wieść zupełnie nowe życie.

  Reklama