Josef Kemr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Josefa Kemra na Cmentarzu Šárka w Pradze

Josef Kemr (ur. 20 czerwca 1922 w Pradze, zm. 15 stycznia 1995 tamże) – czeski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W Polsce najlepiej znany z roli Bohumila Císařa w serialu Pod jednym dachem.

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Tajemnicza puderniczka (czes. Zpívající pudřenka) – czechosłowacki film dla młodzieży w reżyserii Milana Vošmika, zrealizowany w 1960 na motywach opowiadania Svatopluka Hrnčířa „Případ skončil v pátek”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Po ojcu odziedziczył talent do gry na instrumentach smyczkowych. W 1932 wraz z bratem po raz pierwszy wystąpił na scenie praskiego Teatru na Vinohradach. Następnie współpracował z radiem, a w 1937 zadebiutował w filmie. Zawodowo zajmował się aktorstwem od osiemnastego roku życia, pracując w różnych teatrach. W 1942 ukończył szkołę handlową w Pradze. Od 1965 był członkiem zespołu Teatru Narodowego w Pradze.

Pod jednym dachem (czes. Chalupáři) – popularny w latach 70. i 80. 11-odcinkowy serial komediowy produkcji czechosłowackiej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Szewc Mateusz (cz. O ševci Matoušovi) – czechosłowacki film czarno-biały z 1948, dramat historyczny w reżyserii Miroslava Cikána.
Babcia (czes. Babička) – czechosłowacki dwuczęściowy film telewizyjny z 1971 w reżyserii Antonína Moskalyka. Filmowa adaptacja powieści Boženy Němcovej, w polskim tłumaczeniu wydanej pod tytułem „Babunia”.
Orkiestra z Marsa (czes.: Hudba z Marsu) – czechosłowacka komedia musicalowa z roku 1955 w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa.
Panowie, zabiłem Einsteina (tytuł oryginalny: czes, Zabil jsem Einsteina, pánové!) to czechosłowacka komedia science-fiction z 1970 roku. Opowiada o tym, jak w sytuacji zagrożenia, kiedy po wybuchu bomby atomowej kobiety stają się bezpłodne, Organizacja Narodów Zjednoczonych organizuje spotkanie z naukowcami, od których oczekuje rozwiązania problemu. Uradzili oni, że trzeba zbudować wehikuł czasu, cofnąć się do 1911 roku i zabić Alberta Einsteina, zanim dokona on obliczeń umożliwiających budowę bomby.
Szalona Barbara (cz. Divá Bára) – czechosłowacki film dramatyczny z 1949 w reżyserii Vladimía Čecha. Adaptacja opowiadania Boženy Němcovej.
Trzydzieści przypadków majora Zemana (org. 30 případů majora Zemana) – czechosłowacki serial telewizyjny w reż. Jiříego Sequensa wyprodukowany w latach 1976-1979.

Reklama