Jonathan Frakes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jonathan Scott Frakes (ur. 19 sierpnia 1952 w Bellefonte) – amerykański aktor, autor i reżyser pochodzenia niemieckiego i angielskiego. Występował w roli Williama Rikera w serialu Star Trek: Następne pokolenie oraz w filmach długometrażowych serii Star Trek.

Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.The Doctors - amerykański serial telewizyjny, emitowany na kanale NBC od 1 kwietnia 1963 do 31 grudnia 1982 roku. Akcja opery mydlanej toczyła się w Hope Memorial Hospital, w fikcyjnej miejscowości Madison. Wyemitowano 5280 odcinków. Jubileuszowy - 5000 - został nadany w listopadzie 1981. Twórcą serialu był Orvin Tovrov. Program zadebiutował tego samego roku, miesiąca i dnia, co inna medyczna opera mydlana - General Hospital.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Bellefonte w stanie Pensylwania jako syn Doris J. (z domu Yingling) i profesora doktora Jamesa R. Frakesa. Wychowywał się z siostrą Anną Bellą w Bethlehem, gdzie w 1970 ukończył Liberty High School, prowadził i grał w Liberty High School Grenadier Band. W 1974 otrzymał tytuł licencjata sztuk pięknych w dziedzinie sztuk teatralnych na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii, gdzie był członkiem Thespians. W 1976 ukończył studia magisterskie na Harvardzie.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Kariera[ | edytuj kod]

W latach 70. pracował dla Marvel Comics, pojawiając się na konwentach w kostiumach jako Kapitan Ameryka. Wkrótce przeniósł się do Nowego Jorku i został członkiem Impossible Ragtime Theater. Zagrał swój pierwszy występ na Broadwayu w przedstawieniu Eugene O'Neilla The Hairy Ape i musicalu Shenandoah. W tym samym czasie dostał rolę w operze mydlanej NBC The Doctors. Potem przeniósł się do Los Angeles i gościnnie występował w wielu popularnych serialach telewizyjnych lat 70. i 80., w tym Aniołki Charliego, The Waltons, Diukowie Hazzardu, Matlock czy Posterunek przy Hill Street. Wystąpił w roli Charlesa Lindbergha w jednym z odcinków serialu NBC Voyagers! (1983) z Jonem-Erikiem Hexumem. Gościł też w operach mydlanych: NBC Bare Essence (1983) jako Marcus Marshall, ABC Papierowe lalki (Paper Dolls, 1984) jako Sandy Parris i CBS Falcon Crest (1985) jako Damon Ross.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.

28 maja 1988 ożenił się z aktorką Genie Francis, którą poznał na planie miniserialu Północ Południe. Mają dwójkę dzieci: syna Jamesona Ivora (ur. 20 sierpnia 1994) i córkę Elizabeth Francis (ur. 30 maja 1997).

Był producentem serialu Roswell: W kręgu tajemnic w którym zagrał także samego siebie w odcinkach „The UFO Convention” (sezon 1) i „Secrets and Lies” (sezon 3).

Skrzydła (tytuł oryginalny Wings) - amerykański serial telewizyjny, którego fabuła przedstawia losy mieszkańców wyspy Nantucket (Massachusetts), pracujących na miejscowym lotnisku. Joe Hackett jest właścicielem linii lotniczej Sandpiper Air, w której zatrudnia swojego beztroskiego brata Briana oraz perfekcyjną eks-stewardesę Fay Cochran. Lotnisko obsługuje równolegle linia Aeromass, własność cynicznego Roya Bigginsa, dążącego do wyeliminowania konkurencji. Obsługę lotniska stanowią ponadto gapiowaty mechanik Lowell Mather oraz właścicielka bufetu Helen Chapel, przyjaciółka braci Hackett z dzieciństwa. Z czasem ekipa powiększa się o osobę sympatycznego taksówkarza z Włoch Antonia Scarpacci. Akcja toczy się głównie na fikcyjnym lotnisku Tom Nevers Field, rzadziej w domach głównych bohaterów.Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konwent (od ang. convention; pot. kon) – zjazd fanów fantastyki, gier fabularnych, mangi i anime. Zwykle konwenty trwają trzy dni - od piątku do niedzieli, niekiedy są krótsze (w tym jednodniowe) lub dłuższe (m.in. w trakcie długich weekendów). Konwenty nie zawsze są monotematyczne. Zagadnienia, na przykład, z działów literackich, turniejowych, mangowych bywają łączone. Zazwyczaj konwent przebiega według wcześniej przygotowanego programu, który obejmuje prelekcje przedmiotowe, spotkania ze znanymi osobistościami danej zbiorowości, wydarzenia artystyczne i inne atrakcje.
Eugene Gladstone O’Neill (ur. 16 października 1888 w Nowym Jorku, zm. 27 listopada 1953 w Bostonie) – dramaturg amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.
Bethlehem - miasto w USA, w stanie Pensylwania, w zespole miejskim Allentown-Bethlehem. Około 71,3 tys. mieszkańców. Niegdyś siedziba firmy Bethlehem Steel.
Thunderbirds – amerykańsko-francusko-brytyjski film familijny, komediowy z 2004 roku. Film powstał na podstawie fabuły wykorzystanej w serialu z 1965 roku – Thunderbirds.
Autostrada do nieba (oryg. Highway to Heaven) – amerykański serial telewizyjny, opowiadający o aniele Jonathanie Smicie, który, z pomocą nawróconego alkoholika Marka Gordona, pomaga ludziom w trudnych sytuacjach. W główne role wcielili się, znany z serialu Bonanza oraz Domek na prerii, Michael Landon oraz Victor French również znany z serialu Domek na prerii.
Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama