Jon Pertwee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Devon Roland "Jon" Pertwee (ur. 7 lipca 1919 w Londynie, zm. 20 maja 1996 w Timber Lake) – brytyjski aktor, znany m.in. z roli trzeciego Doktora z serialu Doktor Who oraz głównej roli w serialu dziecięcym Worzel Gummidge.

Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.Kroniki młodego Indiany Jonesa (ang. The Young Indiana Jones Chronicles) - amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1992-1996. Serial opowiada o młodzieńczych latach archeologa Indiana Jonesa znanego z filmów przygodowych.

Był kuzynem Billa Pertwee – brytyjskiego aktora komediowego. Jego syn – Sean Pertwee – również został aktorem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był synem brytyjskiego aktora i scenarzysty, Rolanda Pertwee. Kształcił się m.in. w Frensham Heights School, Rowledge i Sherborne School. Z wielu szkół został wydalony, m.in. z Royal Academy of Dramatic Art, gdzie został oskarżony o pisanie graffiti na ścianach w toalecie.

Bill Pertwee, właśc. William Desmond Anthony Pertwee (ur. 21 lipca 1926 w Amersham, zm. 27 maja 2013 w Truro) – brytyjski aktor, znany zwłaszcza ze swoich telewizyjnych ról komediowych, w szczególności w serialach Armia tatuśka (1968–1977) i Pan wzywał, Milordzie? (1988–1993).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Podczas II wojny światowej, Pertwee został oficerem British Department of Naval Intelligence, gdzie pracował m.in. z Ianem Flemingiem.

Po wojnie zaangażował się jako aktor komediowy w audycjach radiowych, a następnie w teatrze i telewizji. Jego pierwsze role telewizyjne były związane głównie z tematyką dziecięcą. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ról, jaką odgrywał, była rola trzeciego wcielenia Doktora – głównego protagonisty serialu Doktor Who. Angaż otrzymał po tym, jak Ron Moody zrezygnował z propozycji objęcia roli Doktora. Wystąpił w 5 sezonach tego serialu w latach 1970-1974, co łącznie składa się łącznie na 128 odcinków. Po swoim oficjalnym odejściu powrócił jeszcze do roli dwukrotnie, w roku 1983 w historii The Five Doctors i w 1993 w historii Dimensions in Time.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Jego inną rozpoznawalną rolą była tytułowa postać w serialu dla dzieci Worzel Gummidge. Serial powstał na podstawie książki Barbary Euphan Todd i emitowano go na kanale ITV w latach 1979-1981. Po zakończeniu emisji serialu Pertwee sam organizował kontynuacje m.in. produkcja Worzel Gummidge Down Under emitowana na kanale Channel 4 w latach 1982-83. W 1995, na 40. rocznicę powstania ITV, przygotował koncert i album Worzel Gummidge Sings oraz singel świąteczny.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

W 1995 zagrał generała Von Kramera w jednym z filmów serii Kroniki młodego Indiany Jonesa.

Zmarł na atak serca 20 maja 1996 roku na jeziorze Timber w hrabstwie Fairfield w stanie Connecticut w wieku 76 lat. Jego następca w roli Doktora, Tom Baker na wieść o jego śmierci powiedział: „Jest mi bardzo przykro słyszeć te wiadomości. Byłem wielkim wielbicielem tak stylowego aktora”. Inny jego następca, Colin Baker powiedział o nim: „Był człowiekiem o takiej prezencji i postawie... Nie mogę uwierzyć, że upadł – jest to wielki szok. Spośród wszystkich interpretacji Doktorów, jego [Doktor] był najprostszy pod względem unikania komedii”. Jego ciało zostało skremowane i pochowane, a do trumny została przymocowana zabawka Worzela Gummidge’a, zgodnie ze wskazówkami, jakie napisał on w testamencie.

Ron Moody; właściwie Ronald Moodnick (ur. 8 stycznia 1924 w Londynie; zm. 11 czerwca 2015 tamże) – brytyjski aktor. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Pertwee jest autorem dwóch autobiografii: Moon Boots and Dinner Suits (opublikowana w 1984 roku), w której opisuje swoje życie przed otrzymaniem roli Doktora Who oraz Doctor Who: I Am the Doctor – Jon Pertwee’s Final Memoir, pamiętnik pisany w okresie od kwietnia 1995 do 8 maja 1996, w którym wspominał czas spędzony na planie serialu.

Hrabstwo Fairfield (ang. Fairfield County) – hrabstwo w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 2167,72 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 miało 900 440 mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kleopatro do dzieła (Carry On Cleo) - brytyjska komedia filmowa w reżyserii Geralda Thomasa z 1964 roku. Powstała jako dziesiąty film z cyklu Cała naprzód i zarazem drugi spośród nich zrealizowany w kolorze. Stanowi parodię popularnego wówczas monumentalnego kina historycznego rodem z Hollywood.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.
Thomas Stewart Baker (ur. 20 stycznia 1934) - brytyjski aktor, znany głównie z roli czwartego Doktora, głównej postaci z serialu Doctor Who w którą wcielał się w latach 1974-1981 i jest uważany powszechnie za najpopularniejszego odtwórcę tej roli. Obecnie przeżywa renesans swojej popularności, grając wyłącznie głosową, ale ważną i charakterystyczną rolę narratora w serialu komediowym Mała Brytania.
British Department of Naval Intelligence (NID), Brytyjski Departament Wywiadu Marynarki Wojennej – służba wywiadu brytyjskiej Admiralicji, utworzona w 1882 roku, znana także jako Foreign Intelligence Committee "FIC" lub "Pokój 39".

Reklama