Jom ha-Zikkaron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jom ha-Zikkaron (hebr. יום הזיכרון; właśc. Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu, hebr. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, Jom ha-Zikkaron la-Chalalej Ma'archot Jisra’el u-le-Nifge'ej Pe'ulot ha-Ewa) – izraelskie święto państwowe obchodzone od 1963 roku ku pamięci żołnierzy poległych za Izrael każdego roku 4 dnia miesiąca ijar. W 2021 roku dzień ten wypada 13 kwietnia. Państwowe uroczystości odbywają się na Wzgórzu Herzla.

Jedi’ot Acharonot (hebr.) ידיעות אחרונות, (ang.) Yedioth Ahronoth, Yediot Aharonot – izraelska gazeta, wydawana od 1939 w Tel Awiwie, jeden z największych dzienników w kraju. Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
Żołnierka armii izraelskiej umieszcza na grobach poległych flagę przepasaną kirem
Ludzie wysiadający z samochodów podczas syren rozpoczynających święto (Tel Awiw 2007)
Opuszczona do połowy masztu flaga izraelska

Rozpoczęcie święta sygnalizuje wycie syren, po którym następują dwie minuty ciszy, na czas których ludzie będący w trasie zatrzymują swoje samochody i wysiadają z nich. W dzień święta zamknięte są wszelkie obiekty rozrywkowe, a nadawcy radiowi i telewizyjni przygotowują specjalne ramówki. Flaga państwowa jest tego dnia opuszczana do połowy i przepasana kirem.

Ijar (hebr:אייר) – ósmy miesiąc w żydowskim kalendarzu cywilnym, a drugi w kalendarzu religijnym. Przypada na miesiące kwiecień-maj w kalendarzu gregoriańskim. Liczy 29 dni. Na miesiąc ijar przypadają następujące wydarzenia:Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1980 roku Izrael wycofał się z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, który miał pierwotnie organizować (z czego zrezygnował z powodu kosztów), ponieważ odbywał się on w dzień święta. Ta sama sytuacja powtórzyła się cztery lata później. W ostatnich latach zdarzają się także sytuacje, iż data jednego z półfinałów konkursu koliduje z wydarzeniem, wówczas Izrael jest automatycznie przydzielany do drugiego półfinału, podczas gdy inne państwa są losowane; miało to miejsce np. w 2011 i 2016 roku, kiedy drugi półfinał wypadł w dzień niepodległości Izraela.

Jewish Virtual Library – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa wydawana przez American–Israeli Cooperative Enterprise (AICE). Uważana za najbardziej rozbudowaną dostępną on-line encyklopedię skupiającą się na tematach związanych z Żydami i Izraelem. Zawiera ponad 18 000 haseł i ponad 6000 zdjęć dotyczących judaizmu, historii Żydów, syjonizmu, antysemityzmu, Holocaustu, stosunków amerykańsko-izraelskich oraz biografii Żydów i Izraelczyków. Jej założycielem był dyrektor AICE Mitchell Bard. Wzgórze Herzla (הר הרצל – Har Herzl), inaczej Wzgórze Pamięci (הר הזכרון – Har HaZikaron) – wzniesienie, na którym leży narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Grób Herzla leży na szczycie wzgórza. Na zachód mieści się Instytut Yad Vashem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej (Holocaustu).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. חוק יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, התשכ"ג – 1963 (hebr.). Kneset. [dostęp 2015-05-02].
  2. Jom HaZikaron (pol.). Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2015-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)].
  3. Jewish Holidays: Yom HaZikaron – Israeli Memorial Day (ang.). Jewish Virtual Library. [dostęp 2015-05-02].
  4. Yom Hazikaron 2021 (ang.). kkl-jnf.org. [dostęp 2021-06-09].
  5. Remembrance Day (ang.). W: Remembrance Day-Independence Day-Selected Readings [on-line]. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela, 2000-05-02. [dostęp 2015-05-02].
  6. Susan M. Susser. It Happened in Israel. „Jewish Currents”. 58, nr. 6 (627), s. 10, 2004-11. ISSN 0021-6399 (ang.). [zarchiwizowane z adresu 2017-06-28]. 
  7. תולדות ישראל באירוויזיון: 73' עד 2013 (hebr.). Mako, 2013-05-14. [dostęp 2017-10-16].
  8. Josh Hamerman: Debunking a Eurovision myth (ang.). Jedi’ot Acharonot, 2007-05-08. [dostęp 2017-10-16].
  9. אירוויזיון 2011: ישראל בחצי הגמר השני (hebr.). Jedi’ot Acharonot, 2010-09-20. [dostęp 2017-10-16].
  10. אירוויזיון 2016: ישראל תתחרה ביום העצמאות (hebr.). Makor Riszon, 2016-01-24. [dostęp 2017-10-16].
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
Warto wiedzieć że... beta

Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela (hebr.: מִשְׂרַד הַחוּץ, Misrad Ha-Huc) − ministerstwo odpowiadające za prowadzenie polityki zagranicznej Izraela.
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWŻ) – polski judaistyczny związek wyznaniowy skupiający gminy wyznaniowe żydowskie i liczący ponad 1200 członków. Jest drugą co do liczebności organizacją żydowską w Polsce.

Reklama