Jolaos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jolaos – w mitologii greckiej syn Ifiklesa, bratanek, wierny przyjaciel i towarzysz Heraklesa, powoził jego rydwanem. Brał udział w wielu przygodach swego stryja, m.in. w polowaniu na dzika kalidońskiego i wyprawie Argonautów. Przypisuje mu się zwycięstwo w wyścigu rydwanów podczas pierwszych legendarnych igrzysk olimpijskich, zapoczątkowanych przez Heraklesa. Według niektórych przekazów ożenił się z Megarą, żoną Heraklesa, kiedy ten odstąpił mu ją, aby samemu ożenić się z Jole.

Ifikles – postać w mitologii greckiej. Był synem Amfitriona i Alkmeny oraz przyrodnim bratem Heraklesa od strony matki. Był również mężem Automedusy i ojcem Jolaosa, Periboi oraz Jopy.Argonauci (gr. l.mn. Ἀργοναῦται Argonautai, ‘żeglarze na Argo’, l.poj. Ἀργοναύτης Argonaútēs, łac. Argonautae) – w mitologii greckiej 52 uczestników wyprawy do Kolchidy po „złote runo” cudownego barana.

W popkulturze[ | edytuj kod]

Pojawiał się w wielu produkcjach filmowych o Heraklesie. W serialach Herkules i Młody Herkules był jednym z dwóch głównych bohaterów, w rolę tę wcielali się odpowiednio Michael Hurst i Dean O’Gorman.

Jole – w mitologii greckiej córka króla Ojchalii, Eurytosa. Jej ręka była nagrodą w zawodach łuczniczych zorganizowanych przez Eurytosa.Dzik kalidoński (gr. Καλυδώνιος Κάπρος Kalydṓnios Kápros lub Ὗς Καλυδώνιος Hŷs Kalydṓnios, łac. Aper Calydonius lub Hus Calydonius) – w mitologii greckiej ogromny dzik, jakiego Artemida wysłała na ziemie króla Kalidonu, Ojneusa (w Etolii), który nie złożył należnej jej ofiary.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. P. Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, wyd. 2, Wrocław 1990, s. 163. ​ISBN 83-04-01069-0
  2. Herkules w bazie Filmweb
  3. Młody Herkules w bazie Filmweb
Dean Lance O’Gorman (ur. 1 grudnia 1976 w Auckland) – nowozelandzki aktor filmowy i telewizyjny. Występował jako Jolaos w serialu telewizyjnym Młody Herkules i jako Fíli w trylogii filmowej Hobbit. Michael Eric Hurst (ur. 20 września 1957 w Lancashire) – nowozelandzki aktor, znany jako odtwórca roli Jolaosa w serialach nowozelandzkich: Herkules (Hercules: The Legendary Journeys, 1994-95) i Xena: Wojownicza księżniczka (Xena: Warrior Princess, 1995). Wyreżyserował kilka odcinków serialu Starz Spartakus (Spartacus: Blood and Sand, 2010) i Ash kontra martwe zło (Ash vs. Evil Dead, 2015).
Warto wiedzieć że... beta

Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

Reklama