Johnstown (Pensylwania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johnstown – miasto (city) w hrabstwie Cambria, w zachodniej części stanu Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, położone u zbiegu rzek Little Conemaugh i Stonycreek, tworzących rzekę Conemaugh. W 2013 roku Johnstown liczyło 20 402 mieszkańców. Miasto jest głównym ośrodkiem obszaru metropolitalnego liczącego 143 679 mieszkańców (2010).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Obszar ten zasiedlony był początkowo przez indiańskie plemiona Szaunisów i Delawarów. W 1800 roku przybył tutaj Szwajcar, Joseph Johns, który założył osadę początkowo znaną jako Conemaugh (która to nazwa pochodziła od wcześniejszej osady indiańskiej). W 1834 roku nazwa miejscowości zmieniona została na Johnstown, upamiętniając założyciela. Johnstown zyskało na znaczeniu jako stacja krańcowa otwartej w tym samym roku linii kolejowej Allegheny Portage Railroad, prowadzącej przez pasmo górskie Alleghenów. W latach 60. XIX wieku w miejscowości rozwinął się przemysł stalowy. W 1889 roku Johnstown uzyskało prawa miejskie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

31 maja 1889 roku w mieście doszło do katastrofalnej powodzi, spowodowanej intensywnymi opadami deszczu, które doprowadziły do załamania się tamy znajdującej się w górze rzeki Little Conemaugh. W wyniku powodzi zginęło 2209 mieszkańców, zniszczonych zostało ponad 1600 domów. Powodzie nawiedzały miasto także w 1936 i 1977 roku.

Delawarowie — plemię Indian Ameryki Północnej, posługujący się w przeszłości językiem delaware z rodziny algonkińskiej. Sami siebie nazywali Lenni Lenape. Nazwa Delaware pochodzi od rzeki Delaware.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Obecnie istotną rolę w gospodarce miasta odgrywa przemysł wydobywczy (produkcja węgla), stalowy, odzieżowy i środków transportu (produkcja wagonów kolejowych).

W mieście znajduje się uczelnia University of Pittsburgh at Johnstown (zał. 1927).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Johnstown (city), Pennsylvania (ang.). QuickFacts from the US Census Bureau. [dostęp 2014-11-16].
  2. Johnstown (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2014-11-16].
Szaunisi (także Shawnee, Szawnisowie lub Szawanezi; ang.: Shawnee) – jedno z najważniejszych plemion algonkińskiej grupy plemion Indian Ameryki Północnej pierwotnie żyjące na zalesionych obszarach dzisiejszych stanów Karolina Południowa, Tennessee, Pensylwania i Ohio. Ich nazwa, która znaczy tyle, co "południowcy", w innych językach brzmiała Szawano, Sawannuka lub Sawanna (ang. Savannah). Są znani głównie z walk w obronie Doliny Ohio przed białymi osadnikami i z imienia swojego wodza Tecumseha.Cambria – hrabstwo w USA, w stanie Pensylwania. Założone 26 marca 1804. Według danych z 2000 roku, hrabstwo miało 152 598 mieszkańców.
Warto wiedzieć że... beta

Szwajcarzy – grupa ludzi zamieszkująca Szwajcarię. Jest ich ok. 7 milionów. Składają się na trzy grupy etniczne posługujące się szwajcarskimi odmianami języków:
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama