John Wilkins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

John Wilkins (ur. 1 stycznia 1614 w Northamptonshire, zm. 19 listopada 1672 w Londynie) – brytyjski biskup anglikański, filozof przyrody, współzałożyciel Towarzystwa Królewskiego.

Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.Kryptologia (z gr. κρυπτός – kryptos – "ukryty" i λόγος – logos – "słowo") – dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki; ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 1 stycznia 1614 roku w Northamptonshire, jako syn Waltera Wilkinsa, zegarmistrza z Oksfordu. W wieku 13 lat został studentem Magdalen Hall i uzyskał stopień Master of Arts po siedmiu latach. W 1637 roku przyjął sakrament święceń i został wikariuszem w Fawsley. Zaangażował się wówczas w ruch republikański, sprzeciwiający się władzy dynastii Stuartów. Po wojnie domowej został mianowany dyrektorem Wadham College w Oksfordzie. Pomimo że była to nominacja polityczna, Wilkins wykazał się rzetelnością w pracy akademickiej i rok później uzyskał stopień Doctor of Divinity. Jego celem było obalenie podstaw arystotelizmu i wprowadzenie w życie eksperymentalizmu. Dzięki spotkaniom z wieloma naukowcami, Wadham College stało się centrum ówczesnej nauki i w latach 50. XVII wieku, przekształciło się w Royal Society. W 1656 roku poślubił Robinę Cromwell, siostrę Olivera Cromwella, a trzy lata później został mianowany dyrektorem Trinity College, na żądanie tamtejszego środowiska akademickiego. Rok później, po przywróceniu Restauracji Stuartów został zdymisjonowany przez Karola II, co spotkało się z protestem naukowców. W 1662 roku zawarł pokój z królem i został mianowany pierwszym sekretarzem Towarzystwa Królewskiego. Dzięki wstawiennictwu George’a Villiersa został biskupem Chester i przyjął sakrę 15 listopada 1668 roku. Zmarł 19 listopada 1672 roku w Londynie, w wyniku niewydolności nerek.

Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.Peter Mark Roget (ur. 18 stycznia 1779 w Londynie, zm. 12 września 1869 w Malvern) – brytyjski lekarz i leksykograf. Autor Roget’s Thesaurus, pierwszego tezaurusa – słownika z podziałem pod względem semantycznym.

Jego przewidywania dotyczące języka uniwersalnego zainspirowały Petera Marka Rogeta do stworzenia tezaurusa, a także Ludwika Zamenhofa do opracowania esperanto. Według Davida Kahna, Wilkins jest autorem pierwszej w brytyjskiej historii, książki o kryptografii: „Mercury, or the Secret and Swift Messenger”.

Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.

Dzieła[ | edytuj kod]

Lista:

 • The Discovery of a World in the Moone, or a Discourse tending to prove that 'tis probable there may be another Habitable World in that Planet (1638)
 • A Discourse concerning a new Planet, tending to prove that 'tis probable our Earth is one of the Planets (1640)
 • Mercury, or the Secret and Swift Messenger, showing how a Man may with Privacy and Speed communicate his Thoughts to a Friend at any Distance (1641)
 • Ecclesiastes, or a Discourse concerning the Gift of Preaching, as it falls under the Rules of Art (1646)
 • Mathematical Magick, or the Wonders that may be performed by Mechanical Geometry (1648)
 • A Discourse concerning the Beauty of Providence in all the Rugged Passages of it (1649)
 • A Discourse concerning the Gift of Prayer; showing what it is, wherein it consists, and how far it is attainable by Industry (1653)
 • An Essay towards a real Character and a Philosophical Language,’ to which was appended ‘An Alphabetical Dictionary wherein all English Words according to their various significations are either referred to their places in the Philosophical Tables, or explained by such Words as are in those Tables (1668)
 • On the Principles and Duties of Natural Religion (1678)
 • Sermons (15) preach'd upon several occasions (1682)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bishop John Wilkins (ang.). University of Cambridge. [dostęp 2018-04-26].
  2. Dictionary of National Biography. T. 61. Nowy Jork: New York Macmillan, 1900, s. 264-267.
  Okrągłogłowi (ang. Roundheads) – potoczna nazwa purytańskich zwolenników parlamentu podczas angielskiej wojny domowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama