John Trumbull

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odwrotna strona banknotu dwudolarowego z fragmentem „Deklaracji niepodległości”

John Trumbull (ur. 6 czerwca 1756 w Lebanon, zm. 10 listopada 1843 w Nowym Jorku) – amerykański malarz historyczny, który dokumentował wydarzenia wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jego obraz Deklaracja niepodległości został wykorzystany na odwrotnej stronie banknotu dwudolarowego.

Traktat Jaya – The Jay Treaty. Znany także jako Traktat Londyński – Treaty of London. Traktat zawarty pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi 19 listopada 1794 roku.Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był synem Jonathana Trumbulla, gubernatora Connecticut w latach 1769–1784. Od 1771 uczył się na Uniwersytecie Harvarda. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych jako sekretarz generała George’a Washingtona i zastępca adiutanta generalnego generała Horatio Gatesa. Był świadkiem bitwy o Bunker Hill.

Kapitol Stanów Zjednoczonych (ang. United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (ang. Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

W 1777 opuścił armię, by poświęcić się sztuce. W 1780 wyjechał do Anglii i podjął studia z malarstwa historycznego u Benjamina Westa.

Aresztowany z powodu podejrzenia o zdradę, został uwięziony na siedem miesięcy, a następnie deportowany. W 1780 powrócił do Anglii, by kontynuować studia. W tym czasie namalował Bitwę pod Bunker Hill (1786) i Śmierć generała Montgomery w Quebec (1788). W 1785 wyjechał do Paryża, następnie przez 10 lat przebywał w Londynie w charakterze sekretarza Johna Jaya, był jednym z komisarzy wprowadzających w życie tzw. traktat Jaya. Do Ameryki na stałe powrócił dopiero w 1816. Otrzymał wówczas duże zlecenie od Kongresu na wielkie płótna zdobiące rotundę Kapitolu.

The National Academy of Design (obecnie The National Academy) – honorowe stowarzyszenie amerykańskich artystów z siedzibą w Nowym Jorku. Przy Akademii działają również muzeum (National Academy Museum) i szkoła sztuk pięknych (National Academy School of Fine Arts). Celem stowarzyszenia jest promocja sztuk pięknych w Ameryce poprzez naukę i działalność wystawienniczą. Akademia zrzesza profesjonalnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy sami wybierają kolejnych członków.Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755 lub 1757 w Charlestown, zm. 12 lipca 1804) – polityk amerykański, przywódca Federalistów, twórca dolara amerykańskiego.

W latach 1816–1825 był prezesem American Academy of Fine Arts, jednak jego dyktatorskie zapędy i brak zrozumienia potrzeb studentów doprowadziły do upadku Akademii i powstania National Academy of Design. Miał duże zasługi dla powstania muzealnictwa w Stanach Zjednoczonych: założył Galerię Sztuki Uniwersytetu Yale’a.

Israel Putnam (ur. 7 stycznia 1717 w Salem, zm. 29 maja 1790 w Brooklyn) – amerykański generał; wyróżnił się w bitwie o Bunker Hill w okresie amerykańskiej wojny o niepodległość.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

Twórczość[ | edytuj kod]

John Trumbull malował głównie obrazy historyczne i portrety, sporadycznie tworzył pejzaże i panoramy, był również zdolnym miniaturzystą. Obecnie jest kojarzony głównie z pracami historycznymi z okresu rewolucji amerykańskiej. Swój stosunek do sztuki przedstawił w liście do Thomasa Jeffersona, pisząc że celem jego pracy jest uwiecznienie wielkich wydarzeń narodowej rewolucji.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • The Death of General Warren at the Battle of Bunker Hill
 • The Death of General Montgomery in the Attack on Quebec
 • The Death of Aemilius Paullus at the Battle of Cannae
 • The Sortie Made by the Garrison of Gibraltar, 1789
 • Declaration of Independence
 • Death of General Mercer at the Battle of Princeton
 • The Surrender of General Burgoyne at Saratoga
 • The Surrender of Cornwallis at Yorktown
 • Washington Resigning his Commission
 • Portrety G. Washingtona, J. Adamsa, J. Bartletta i A. Hamiltona
 • Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  John Adams, Jr. (ur. 30 października 1735 w Braintree, Massachusetts, zm. 4 lipca 1826 w Quincy, Massachusetts) – amerykański politolog, dyplomata i polityk. 1. wiceprezydent USA (1789-1797), a następnie 2. prezydent USA (1797-1801). Ojciec Johna Quincy’ego Adamsa, 6. prezydenta USA (1825-1829).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  John Jay (ur. 12 grudnia 1745 w Nowym Jorku, zm. 17 maja 1829) – amerykański polityk, dyplomata i prawnik. Był bardzo mocno zaangażowany w rewolucję amerykańską. Uczestniczył w obu Kongresach Kontynentalnych, a po ukształtowaniu się Stanów Zjednoczonych, obok Alexandra Hamiltona i Jamesa Madisona, należał do najzagorzalszych zwolenników silnej federacji. Był jednym z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama